Reklama

Reklama

Eliminacje MŚ 2022

Prezydent pomógł w sprawie Matty'ego Casha! Decyzja zapadła

Według informacji Interii we wtorek dojdzie do przełomu w sprawie Matty'ego Casha. Wniosek piłkarza Aston Villi o potwierdzenie polskiego obywatelstwa ma podpisać wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. A to oznacza, że obrońca otrzyma wkrótce paszport i zostanie powołany do reprezentacji na listopadowe spotkania z Andorą i Węgrami.

Wszystko wskazuje na to, że Matty Cash zagra w reprezentacji Polski w listopadowych meczach eliminacji mistrzostw świata z Andorą i Węgrami! Według informacji Interii we wtorek dojdzie do przełomu w sprawie piłkarza Aston Villi. Podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim jego wniosek o potwierdzenie polskiego obywatelstwa podpisze wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. A to oznacza, że obrońca otrzyma wkrótce paszport i zostanie powołany do kadry.

Prezydent Duda pomógł Cashowi

Kilka dni temu sprawy w swoje ręce wziął prezes PZPN Cezary Kulesza. Chociaż jeszcze we wrześniu przekonywał, że "PZPN nie ingeruje w proces przyznawania obywatelstwa", to kilka tygodni później na wyraźną prośbę selekcjonera Paulo Sousy zmienił zdanie. Zgodnie z naszymi piątkowymi informacjami, prezes polskiej federacji spotkał się w Warszawie z prezydentem Andrzejem Dudą, z którym rozmawiał o opcji przyznania paszportu piłkarzowi Aston Villi.

Reklama

Kuleszy towarzyszył Marcin Mastalerek, wiceprezes Ekstraklasy i jeden z najbliższych współpracowników prezydenta, który intensywnie wspierał proces przyśpieszenie procedury. Jak ustaliliśmy, jeszcze w piątek prezydent skontaktował się z wojewodą mazowieckim Konstantym Radziwiłłem, na biurku którego wylądował wniosek Casha o potwierdzenie obywatelstwa. Te było możliwe, bo polski paszport posiadała babcia zawodnika, Janina Kalisiewicz, a skan dokumentu został dołączony do teczki piłkarza. Na specjalną prośbę prezydenta Dudy wniosek Casha, na którego podpisanie wojewoda mazowiecki w teorii miał nawet kilka tygodni, został rozpatrzony w trybie ekspresowym.

Według ustaleń Interii dokument potwierdzający obywatelstwo ma zostać podpisany jeszcze we wtorek. Do spotkania wojewody z prezydentem, a także przedstawicielami PZPN, ma dojść o godz. 13.30 w Pałacu Prezydenckim. Gdy tylko podpis Radziwiłła znajdzie się pod wnioskiem, Cash będzie mógł wystąpić do ambasady o wydanie paszportu tymczasowego. To z kolei będzie pokonaniem ostatniej formalnej przeszkody przed powołaniem zawodnika do kadry.

Londyńskie spotkanie Sousy z Cashem

O tym, że Cash może zagrać w reprezentacji już w listopadzie, jako pierwszy poinformował Piotr Koźmiński z Sportowefakty.wp.pl. Interii udało się potwierdzić te doniesienia. Od jakiegoś czasu za kulisami trwały intensywne działania, aby dokument dla urodzonego w Slough Casha został wystawiony w trybie ekspresowym. Ich finał ma nastąpić już we wtorek.

Spiritus movens całej operacji był Sousa, który widzi Casha w składzie kadry. Portugalczyk wielokrotnie sugerował, aby sprawa obrońcy została potraktowana priorytetowo. Osobiście udał się także do Londynu, gdzie niedawno spotkał się z Cashem i jego rodziną. Do rozmowy doszło w sobotę w hotelu Marriott County Hall. Dzień wcześniej Cash rozegrał mecz przeciwko Arsenalowi, który Sousa obejrzał na Emirates Stadium. Spotkanie selekcjonera z Cashem trwało półtorej godziny. Jak informowaliśmy, gracz zaprezentował się w jego trakcie ze świetnej strony i potwierdził chęć reprezentowania Polski.

Sebastian Staszewski, Interia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje