Dziennik Barcy i Realu

Jak prezentuje się Lionel Messi po przerwie spowodowanej kontuzją?

Lionel Messi wystąpił w tym roku w sześciu meczach. Jak prezentuje się do niedawna najlepszy piłkarz świata po przerwie spowodowanej kontuzją?

Barcelona z tych spotkań cztery wygrała i dwa zremisowała. Argentyńczyk po raz pierwszy od 10 listopada w oficjalnym pojedynku zagrał 8 stycznia. W 1/8 finału Pucharu Króla z Getafe CF pojawił się na boisku w 64. minucie zmieniając Andresa Iniestę. Swój powrót uczcił dwoma golami strzelonymi w końcówce, a "Duma Katalonii" ostatecznie zwyciężyła 4-0.

Potem był wielki hit Primera Division, czyli mecz z Atletico Madryt. Gerardo Martino jeszcze nie wystawił Messiego w podstawowym składzie, ale wpuścił go na murawę tuż po przerwie. Tym razem obyło się bez zapisania w statystykach, padł bowiem bezbramkowy remis.

Rewanż z Getafe był tylko formalnością, miłą dla Argentyńczyka, bo znowu dwa razy pokonał bramkarza rywali, zagrał pełne 90 minut, a Barcelona wygrała 2-0.

Kolejnym przeciwnikiem "Dumy Katalonii" w lidze był zespół Levante. W Walencji nie za bardzo poszło ani Messiemu (bez gola), ani drużynie, bo tylko zremisowała 1-1 i przewaga w tabeli nad Realem Madryt zmalała do jednego punktu.

Barcelona i jej 26-letni gwiazdor odbili to sobie w ćwierćfinale Pucharu Króla, gdzie los znowu zetknął ją z Levante. W pierwszym spotkaniu w Walencji "Duma Katalonii" zdobyła cztery bramki, tracąc tylko jedną, a Messi zaliczył trzy asysty.

Mistrzowie Hiszpanii zwycięski kurs kontynuowali w Primera Division, w niedzielę pokonując na Camp Nou Malaga CF 3-0. Argentyńczyk zapisał sobie jedną asystę (trafienie Pedra), ale przy golu Alexisa Sancheza to on rozpoczął akcję, choć ostatnie podanie wykonał Pedro.

Podsumowując, w sześciu meczach po kontuzji Messi strzelił cztery gole, w lidze nie trafił jednak do siatki rywali od 28 września ubiegłego roku, i miał cztery asysty. Łącznie w tym sezonie rozegrał 22 spotkania (Primera Division, Liga Mistrzów, Puchar Króla, Superpuchar Hiszpanii), w których zdobył 18 bramek i zanotował osiem decydujących podań.

Porównując do zeszłego sezonu to nastąpił regres. Dokładnie rok temu Argentyńczyk w tych wszystkich rozgrywkach miał na koncie 33 mecze, strzelając 44 gole i mając 12 asyst. Trzeba jednak pamiętać, że wtedy Messi cały czas był zdrowy, natomiast w tym sezonie przez problemy z mięśniem dwugłowym miał też krótką pauzę na przełomie września i października. Być może urazy napastnika "Dumy Katalonii" zadecydowały, że "Złotą Piłkę" przyznawaną przez FIFA i magazyn "France Football" za 2013 rok zdobył nie on (triumfował w czterech poprzednich edycjach), a Cristiano Ronaldo z Realu Madryt.

Mimo braku swojej gwiazdy przez dwa miesiące na półmetku sezonu Barcelona zgromadziła 50 punktów. To trzeci wynik w historii Primera Division. Lepiej spisała się tylko... Barcelona, która w sezonie 2012/13 w 19 meczach zdobyła 55 punktów, a w sezonie 2010/11 - 52. Natomiast w sezonie 2008/09 "Duma Katalonii" również miała na półmetku 50 "oczek".

Zobacz terminarz i tabelę Primera Division

Zobacz zestaw par ćwierćfinałowych Pucharu Króla

Dowiedz się więcej na temat: Lionel Messi | FC Barcelona | Primera Division | Puchar Króla