1/16 finału Pucharu Polski: Awans Górnika Zabrze, Piasta i Śląska

Piłkarze Górnika Zabrze jako pierwsi wywalczyli awans do 1/8 finału Pucharu Polski. We wtorkowym spotkaniu pokonali Koronę Kielce 2-1. Awansowali też piłkarze Piasta Gliwice, którzy byli lepsi w rzutach karnych od Wisły Puławy oraz Śląska Wrocław - pokonali Widzew Łódź 2-1.

1/16 finału Pucharu Polski - zobacz wyniki, strzelców i terminarz

Zabrzanie mieli przewagę, ale gola zdobyli po kontrze. W 36. minucie Dawid Plizga przechwycił piłkę po błędzie jednego z rywali, popędził na bramkę Korony i precyzyjnym strzałem pokonał Vytautasa Cerniauskasa.

Krótko po przerwie wyrównał Siergiej Chiżniczenko po ładnej akcji Korony.

Górnicy potrafili jednak odzyskać prowadzenie i zapewnić sobie awans. Zwycięskiego gola, pięć minut przed końcem spotkania, zdobył Wojciech Łuczak posyłając piłkę do siatki w zamieszaniu podbramkowym.

Drugoligowa Wisła Puławy objęła prowadzenie w 6. minucie, gdy strzał Cwetana Filipowa dobił Konrad Nowak. Piłkarze Piasta starali się odrobić stratę, ale udało się im dopiero w 87. minucie i to po rzucie karnym, którego wykorzystał Wojciech Kędziora.

W dogrywce nie padł gol i losy awansu rozstrzygnęły się w karnych. Bohaterem został Jakub Szmatuła, który obronił dwie "jedenastki" wykonywane przez piłkarzy Wisły.

Widzew dobrze rozpoczął mecz ze Śląskiem. Grał ofensywnie, bez respektu dla rywali i w 10. minucie strzelił gola po udanym kontrataku. W 38. minucie wyrównał Mateusz Machaj, a gola na wagę awansu zdobył w 60. minucie Flavio Paixao.

Finał Pucharu Polski rozegrany zostanie 2 maja 2015 r. na Stadionie Narodowym w Warszawie.

1/16 finału

Górnik Zabrze - Korona Kielce 2-1 (1-0)

Awans - Górnik

Bramki: 1-0 Dawid Plizga (36), 1-1 Siergiej Chiżniczenko (48), 2-1 Wojciech Łuczak (85).

Żółta kartka: Górnik Zabrze - Maciej Mańka.

Sędzia: Tomasz Radkiewicz (Łódź). Widzów 1 700.

Wisła Puławy - Piast Gliwice 1-1 (1-1, 1-0), karne 3-4