3. kolejka Pucharu Narodów Afryki: Zimbabwe - Demoratyczna Republika Konga 0-4 (0-2)

30 czerwca w Kairze odbył się mecz 3. kolejki Puchar Narodów Afryki pomiędzy drużynami Zimbabwe i DR Konga. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem DR Konga 4-0.

B. Assombalonga 78'

Występujące tu jedenastki w historii bezpośrednich pojedynków spotkały się ze sobą dwa razy. Drużyna Zimbabwe wygrała jeden raz, zremisowała raz, nie przegrywając żadnego spotkania.

Na pierwszą bramkę meczu nie trzeba było długo czekać. Fani jeszcze dobrze nie rozsiedli się na trybunach, a już padła pierwsza bramka w tym spotkaniu. W pierwszych minutach starcia na listę strzelców wpisał się Jonathan Bolingi.

Reprezentacja Zimbabwe ruszyła do ataku, żeby jak najszybciej odrobić stratę. Sytuację wykorzystała drużyna DR Konga , strzelając kolejnego gola. W 34. minucie wynik na 0-2 podwyższył Cédric Bakambu. Przy strzeleniu gola asystę zaliczył Djos Issama.

W pierwszej minucie doliczonego czasu za Jonathana Bolingiego wszedł Britt Assombalonga. Do końca pierwszej połowy żadnej z drużyn nie udało się zmienić wyniku meczu.

W 52. minucie w jedenastce Zimbabwe doszło do zmiany. Nyasha Mushekwi wszedł za Talenta Chawapiwę. Między 59. a 64. minutą, sędzia starał się uspokoić grę pokazując dwie żółte kartki piłkarzom DR Konga i jedną drużynie przeciwnej.

W 65. minucie swoją drugą bramkę w tym meczu zdobył Cédric Bakambu z DR Konga. W 70. minucie kartką został ukarany Djos Issama, reprezentant DR Konga.

W tej samej minucie Marshall Munetsi został zmieniony przez Tinotendę Kadewere, co miało wzmocnić reprezentację Zimbabwe. Niewiele później trener drużyny przeciwnej także postanowił odświeżyć skład, zmieniając Youssoufa Mulumbu na Meschaka Elię.

Niedługo później Britt Assombalonga wywołał eksplozję radości wśród kibiców DR Konga, strzelając kolejnego gola w 78. minucie spotkania. W 80. minucie Knowledge Musona został zmieniony przez Kudakwashe Mahachiego, co miało wzmocnić jedenastkę Zimbabwe. W niedługim czasie trener drużyny przeciwnej także postanowił odświeżyć skład, zmieniając Chadraca Akolę na Christiana Luyindamę.

Do końca pojedynku rezultat nie uległ zmianie. Starcie zakończyło się wynikiem 0-4.

DR Konga
64′ Elvis Chipezeze
Marcel Tisserand
52′ Talent Chawapiwa
Chadrac Akolo83′
Khama Billiat
Jacques Maghoma
Ovidy Obvious Karuru
Wilfred Moke Abro61′
70′ Marshall Nyasha Munetsi
Youssouf Chafiq Mulumbu Ngangu76′
Danisa Phiri
Jonathan Bolingi Mpangi Merikani  4′ 45′
80′ Knowledge Musona
Christian Luyindama Nekadio83′
70′ Philana Tinotenda Kadewere
Arthur Masuaku
80′ Kudakwashe Mahachi
Djuma Shabani
52′ Nyasha Liberty Mushekwi