Reklama

Reklama

Xavi zrezygnował z gry w kadrze

Xavi zdecydował się na zakończenie kariery reprezentacyjnej. W barwach Hiszpanii dwa razy zdobył mistrzostwo Europy i raz mistrzostwo świata.

Xavi zagrał w kadrze 133 razy (z czego 100 zakończyło się zwycięstwem Hiszpanów) i jest pod tym względem rekordzistą wśród zawodników grających w polu. Zdobył 13 bramek. Został wybrany najlepszym zawodnikiem Euro 2008. Przeszedł przez wszystkie szczeble kariery juniorskiej - występował już w reprezentacji Hiszpanii do lat 17. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej Xavi powiedział, że "jego czas w reprezentacji dobiegł końca".

34-letni piłkarz przyznał, że planował rozstać się z drużyną narodową już po Euro 2012, ale do zmiany zdania przekonał go Vicente del Bosque. Dodał, że w podjęciu decyzji o zakończeniu reprezentacyjnej kariery utwierdziło go to, że w meczu z Chile podczas ostatniego mundialu był rezerwowym.

Reklama

"Straciliśmy wyjątkowego piłkarza i bardzo trudno będzie znaleźć kogoś, kto go zastąpi. Xavi pełnił kluczową funkcję przy stylu gry, który przyniósł nam tyle sukcesów. Będziemy tęsknić za tym, jaki był na boisku, jak i poza nim" - powiedział cytowany na stronie hiszpańskiej federacji del Bosque.

Xavi odniósł się także do jego sytuacji w Barcelonie. Sporo mówiło się o jego odejściu:

- Myślałem, że mój etap w Barcelonie dobiegł końca, ale to była przedwczesna decyzja. Luis Enrique mnie przekonał, dał mi do zrozumienia, że nie będę odgrywał roli drugoplanowej - powiedział 34-letni pomocnik "Dumy Katalonii".

Xavi jest wychowankiem Barcelony. W pierwszym zespole gra od 1998 roku.

Reklama

Reklama

Reklama