Skandal w El Clasico wstrząsnął kibicami. Gwiazda Barcelony ofiarą, UEFA "wywołana do tablicy"

Wyjątkowo sfrustrowani Estadio Santiago Bernabeu opuszczali jeszcze przed końcowym gwizdkiem arbitra kibice Realu Madryt. "Królewscy" zostali rozbici przez Barcelonę 4:0, a żaden z piłkarzy "Los Blancos" nie zatrzymał się nawet przed dziennikarzami, żeby udzielić wywiadu. To jednak nic w porównaniu ze skandalem, do jakiego doszło jeszcze w trakcie El Clasico. Ofiarą tym razem padł Lamine Yamal.

W trakcie El Clasico doszło do skandalu na tle rasistowskim
W trakcie El Clasico doszło do skandalu na tle rasistowskim/Jose Breton/Pics Action/NurPhoto via Getty Images / twitter.com/BarcaUniversal/Getty Images

Bolesny wieczór przeżyli w sobotę kibice Realu Madryt. Rozpędzona FC Barcelona upokorzyła na Estadio Santiago Bernabeu defensywę "Królewskich", choć pierwsza połowa nie zapowiadała pogromu takich rozmiarów. "Duma Katalonii" raz za razem rozrywała zasieki obronne największego rywala Andrij Łunin aż czterokrotnie musiał wyciągać piłkę z siatki.

Pogrom, cztery gole na Estadio Santiago Bernabeu. FC Barcelona przerwała serię Realu Madryt

Strzelanie w 54. minucie rozpoczął Robert Lewandowski. Kapitan reprezentacji Polski wykorzystał genialne dogranie od Marca Casado, a dwie minuty później skorzystał z dośrodkowania Alejandro Balde i zrobiło się 2:0. To jednak był dopiero początek problemów Realu Madryt.

W drugiej połowie kolejny raz błysnął Lamine Yamal, który z tygodnia na tydzień wywołuje coraz większe zachwyty. Skrzydłowy wyprzedził Ferlanda Mendy'ego i huknął jak z armaty, podwyższając wynik na 3:0. Ostatnie słowo należało jednak do Raphinhy. Brazylijczyk pokazał słynne "joga bonito" i w sytuacji sam na sam z golkiperem przelobował go.

Skandal w El Clasico. Lamine Yamal ofiarą rasistowskich ataków

Niestety jak to w Klasykach bywa, nie obyło się bez kontrowersji, a nawet skandalu. Jego ofiarą padł Yamal. Kamery zarejestrowały, że po strzeleniu gola na 3:0 grupa kibiców wykrzykiwała pod jego adresem niecenzuralne i rasistowskie obelgi. Ich postawa wywołała prawdziwą burzę w mediach społecznościowych. Fani Barcy domagają się pociągnięcia ich do odpowiedzialności. Do tablicy wywołana została także UEFA.

Nie usłyszymy o tym nic, bo to nie Vinicius, Gdyby to dotyczyło Viniego, UEFA natychmiast by zareagowała, To nieakceptowalne, trzeba zamknąć Bernabeu, Absolutnie oburzające

~ brzmiało większość z komentarzy kibiców

Hansi Flick: Zagraliśmy fantastyczny mecz i naprawdę jestem dumny z drużyny. WIDEO/AP/© 2024 Associated Press

Kibice "Dumy Katalonii" wypominali, że UEFA regularnie interweniowała, gdy dochodziło do rasistowskich ataków w kierunku Viniciusa Juniora, który regularnie poruszał tę kwestię w wywiadach. Niewykluczone, że FC Barcelona zdecyduje się na zgłoszenie skargi, a sprawa będzie miała ciąg dalszy. Na boiskach La Liga zdecydowanie zbyt często dochodzi do przejawów rasizmu, które należy piętnować.