Lewandowski bohaterem El Clasico, a potem takie słowa Hansiego Flicka. "Chodzi jednak o cały zespół"

FC Barcelona zmiażdżyła w drugiej połowie Real Madryt, kiedy strzeliła rywalowi cztery bramki, zwyciężając na Santiago Bernabeu 4-0 w 11. kolejce La Liga. Pierwsze dwa trafienia dla "Dumy Katalonii" były dziełem Roberta Lewandowskiego, najlepszego strzelca w tych rozgrywkach. Tak o kapitanie reprezentacji Polski mówił po sobotnim meczu Hansi Flick, szkoleniowiec "Dumy Katalonii".

Pierwsza połowa nie przyniosła żadnego mimo przewagi gospodarzy, którzy przegrywali jednak ze... spalonymi. Najwięcej okazji stworzyli po prostopadłych podaniach, w większości do rozgrywającego pierwsze El Clasico w karierze Kyliana Mbappe, ale Francuz za każdym razem dał się łapać w pułapki ofsajdowe. Tak było m.in. w 29. minucie, gdy trafił do siatki, ale jego radość ukróciła analiza VAR, która doprowadziła do anulowania bramki.

W drugiej połowie do głosu doszli przyjezdni, którzy byli skuteczni. Tak jak Lewandowski, który w 54. minucie uniknął ofsajdu - Polak otrzymał prostopadłe podanie od Marca Casado i z zimną krwią wykorzystał sytuację sam na sam z Andrijem Łuninem.

Real Madryt - FC Barcelona. Pierwsze ligowe trafienie Lewandowskiego w El Clasico

Był to pierwszy gol w piątym ligowym występie w El Clasico "Lewego", który do stolicy Katalonii przeniósł się przed sezonem 2022/23 z Bayernu Monachium.

Dwie minuty po pierwszym trafieniu kapitan reprezentacji Polski podwyższył prowadzenie Barcelony, posyłając piłkę do bramki głową po dośrodkowaniu Alejandra Balde. 36-letni napastnik z 14 trafieniami jest zdecydowanym liderem klasyfikacji snajperów La Liga.

Lewandowski mógł mieć tych goli jeszcze więcej, ale w jednej sytuacji trafił piłką w słupek, a w innej posłał ją nad poprzeczką, ale i tak został wybrany najlepszym graczem meczu.

Oczywiście, Robert pokazał swoją jakość przed bramką. Zaprezentował się z dobrej strony

~ mówił Flick.

- Chodzi jednak o cały zespół, który cały dobrze bronił i dobrze atakował. Zawodnicy wypełnili założenia przedmeczowe i to jest coś, co naprawdę świetnie zobaczyć - dodał.

Real Madryt - FC Barcelona. "Duma Katalonii spisuje się świetnie

Kolejne bramki dla "Dumy Katalonii" strzelili Lamine Yamal w 77. minucie i Raphinha w 84, który ustalił wynik spotkania na 4-0. Tym samym Yamal został najmłodszym w historii zdobywcą gola w El Clasico. W sobotę miał 17 lat i 106 dni, a poprzedni rekordzista Ansu Fati miał 17 lat i 358 dni.

Barcelona świetnie w bieżących rozgrywkach spisuje się świetnie. W La Liga wygrała z 10 z 11 pojedynków.

- Zaczęliśmy tę podróż i radzimy sobie naprawdę dobrze - mówił niemiecki trener. - Kontynuujemy realizację naszego pomysłu, w tej chwili mamy płynność i musimy to kontynuować - stwierdził.

Następnie zaś dodał: - Atmosfera jest naprawdę dobra, a mentalność w zespole naprawdę znakomita. Możemy świętować to zwycięstwo, dałem zawodnikom dwa dni wolnego... to dobry dzień, aby to uczcić, ale także na skupić się na kolejnych meczach, które mamy.

Dla Realu była to pierwsza ligowa porażka od 24 września ubiegłego roku, kiedy ulegli lokalnemu rywalowi - Atletico 1-3. Później zwyciężali lub remisowali w 42 kolejnych spotkaniach, ale zabrakło jeszcze jednego, aby wyrównać ligowy rekord... Barcelony. "Duma Katalonii" w latach 2017-18 pod wodzą Ernesta Valverde nie przegrała 43 razy z rzędu.