• 6 .Real Sociedad San Sebastián (29 pkt.)
  • 7 .FC Barcelona (28 pkt.)
  • 8 .Valencia Club de Futbol (28 pkt.)

FC Barcelona pokonała Espanyol. Udany debiut Xaviego

FC Barcelona wygrała z Espanyolem 1-0 (0-0) w sobotnim meczu hiszpańskiej ligi. Był to pierwszy występ "Dumy Katalonii" pod sterami Xaviego Hernandeza.

14. kolejka Hiszpania - Primera División
2021-11-20 21:00 | Stadion: Camp Nou | Widzów: 74418 | Arbiter: Carlos Del Cerro Grande
FC Barcelona
RCD Espanyol Barcelona
1
0
M. Depay 48'

O postawie zespołu w obecnym sezonie powiedziano i napisano już wiele. Bilans jego ostatnich spotkań jest jednak wręcz katastrofalny: z pięciu meczów wygrał tylko jeden (w Lidze Mistrzów, z Dynamem Kijów, 1-0), dwa zremisował, a dwa przegrał. Po 12 kolejkach zmagań w LaLiga na koncie ma zaledwie 17 punktów i marzenia o mistrzostwie kraju już na tak wczesnym etapie zmagań musi chyba porzucić.

Zatrudnienie Xaviego, który by objąć "Dumę Katalonii" porzucił Al-Sadd ma być lekarstwem na kłopoty drużyny. Nim ta jednak przystąpiła do pierwszego spotkania po jego wodzą, spadł na nią spory cios: media poinformowały, że z powodu problemów z sercem karierę zakończyć będzie musiał Sergio Aguero.

FC Barcelona pod nowymi rządami

Już w 3. minucie grająca w roli gospodarzy ekipa Xaviego mogła objąć prowadzenie. Kąśliwe uderzenie Depay'a zza linii pola karnego na raty obronił jednak golkiper Espanyolu. Chwilę później sytuacyjne uderzenie 17-letniego Akhomacha zostało zablokowane. Napór "Dumy Katalonii" nie ustawał ani na moment - to ona dyktowała warunki. Przewaga zespołu była widoczna, lecz... niewiele z niej wynikało. Rywale próbowali z kolei kąsać kontratakami, ale pod bramką Ter Stegena pojawiali się bardzo sporadycznie.

W 25. minucie ponownie przed szansą stanął Depay, lecz w asyście trzech rywali nie zdołał oddać groźnego uderzenia - pierwsza próba została zablokowana, zaś "poprawkę" bez trudu wyłapał stojący między słupkami Lopez. Groźnych sytuacji było jak na lekarstwo i przed przerwą gole nie padły.

Zasady plebiscytu As Sportu 2021 możesz przeczytać w tym miejscu.

By przejść do głosowania - kliknij w tym miejscu!

Tuż po przerwie doszło jednak do mocnego uderzenia. W polu karnym padł Depay, który został zaatakowany przez jednego z obrońców rywali. Powtórki nie pokazały jednoznacznie, czy defensor przekroczył przepisy, ale arbiter wskazał ostatecznie na jedenasty metr. Do piłki podszedł sam poszkodowany i nie zmarnował szansy, pewnie pokonując bramkarza i dając swojej ekipie prowadzenie.

To trafienie jakby zrzuciło ciężar z barków graczy Barcelony, którzy zaczęli poczynać sobie jeszcze bardziej śmiało. W 50. minucie po niezłej akcji całego zespołu groźnie uderzał zza linii pola karnego Busquets. W 61. minucie ten sam zawodnik kapitalnie podał do Ezzalzouliego, lecz ten w znakomitej sytuacji nie trafił. Kolejne minuty mijały, a wynik spotkania nie ulegał zmianie.

W końcówce faworyta zaskoczyć mógł Espanyol. Idealne dośrodkowanie otrzymał Dimata i mimo, że żaden z obrońców gospodarzy za nim nie podążył, stojąc na piątym metrze niecelnie uderzył głową. Na tym się jednak nie skończyło, bo chwilę później de Tomas głową przymierzył... w słupek. "Duma Katalonii" niepotrzebnie oddała inicjatywę i płaciła za to wysoką cenę. Udało jej się jednak utrzymać czyste konto i skromnie zwyciężyć, choć... jeszcze w szóstej minucie doliczonego czasu gry Espanyol, po zagraniu z rzutu rożnego mógł wyrównać.

de Tomás
88′ Marc-André ter Stegen
Diego Lopez
64′ 88′ Óscar Mingueza García
Adrià Giner Pedrosa59′
88′ Nicolás González Iglesias
Adrián Embarba Blázquez78′
83′ Frenkie de Jong
Yangel Clemente Herrera Ravelo77′
78′ Sergio Busquets
Sergi Darder Moll90′
46′ Ilias Akhomach Chakkour
Javier Puado Díaz56′
 48′ (k.) Memphis Depay
David López Silva56′
70′ Pablo Martín Páez Gavira
Raúl de Tomás Gómez
Norberto Murara Neto
Joan García Pons
Ignacio Peña Sotorres
Fernando Calero Villa
88′ Ronald Federico Araújo da Silva
Óscar Melendo Jiménez
70′ Philippe Coutinho
Francisco Perez Merida
78′ Ricard Puig Martí
Manuel Morlanes Ariño56′
Luuk de Jong
Landry Nany Dimata77′
88′ Yusuf Demir
Lorenzo Jesús Morón García90′
46′ 59′ Abdessamad Ezzalzouli