Reklama

Reklama

Zarząd FA wstępnie poparł sprzedaż stadionu Wembley

Zarząd angielskiej federacji piłkarskiej FA udzielił wstępnego poparcia dla sprzedaży stadionu Wembley w Londynie amerykańskiemu miliarderowi Shahidowi Khanowi, decydując się na konsultacje z radą federacji, zrzeszającą kluby i regionalne związki piłki nożnej.

Khan, który jest właścicielem klubu Premier League Fulham FC i drużyny futbolu amerykańskiego NFL Jacksonville Jaguars, zaoferował za obiekt około 600 milionów funtów. Jednocześnie angielska federacja piłkarska zatrzymałaby prawa do wycenianej na około 250-300 milionów funtów obsługi miejsc korporacyjnych, tzw. Club Wembley.

Zgodnie z omawianymi warunkami sprzedaży, obiekt pozostałoby siedzibą angielskiej federacji piłkarskiej, na którym rozgrywana byłaby większość meczów reprezentacji Anglii, a także wyjątkowo prestiżowe mecze klubowe, np. finał Puchar Anglii (FA Cup).

Reklama

Za propozycją Khana stoją plany przeniesienia na Wembley drużyny Jaguars, która miałaby porzucić swoją dotychczasową siedzibę na Florydzie i stać się pierwszym klubem NFL z siedzibą w Europie. Już teraz drużyna rozgrywa jeden mecz rocznie w Londynie - właśnie na Wembley.

Zainteresowanie NFL w Wielkiej Brytanii rośnie z roku na rok. W ubiegłym sezonie kibice mogli się wybrać na aż cztery pojedynki: po dwa na Wembley (po 84 tys. osób) i uważanym za siedzibę angielskiego rugby Twickenham (po 73 tys. osób). W tym roku futboliści zagrają na Wembley trzy razy, przez kolejne weekendy października.

Amerykański miliarder zapewnił jednak, że nie ma w planach przeniesienia na Wembley drużyny Fulham, która rozgrywa swoje mecze na mieszczącym 26 tysięcy kibiców stadionie Craven Cottage w zachodnim Londynie.

Zwolennicy sprzedaży Wembley - w tym szef FA Martin Glenn - argumentują od miesięcy, że pieniądze pozyskane w wyniku transakcji pozwoliłyby na bezprecedensową inwestycję w rozwój piłki nożnej wśród dzieci i młodzieży, w tym na stworzenie struktury rozwoju największych talentów na potrzeby reprezentacji Anglii. Przeciwnicy odrzucają jednak takie głosy, podkreślając, że obiekt powinien być traktowany jak dobro narodowe i nie podlegać komercyjnej logice.

Po czwartkowej decyzji zarządu FA, następnym krokiem będzie wysłuchanie na początku października opinii liczącej 127 członków rady FA, w skład której wchodzą m.in. kluby Premier League, Football League i regionalnych związków piłki nożnej.

Choć ostateczna decyzja dotycząca transakcji należy do zarządu FA, to stanowisko rady będzie miało istotną rolę w kształtowaniu opinii publicznej. Szefowie związku zapowiadali wcześniej, że nie zdecydują się na sprzedaż stadionu, o ile taki ruch nie będzie miał szerszego poparcia w środowisku piłkarskim.

Urodzony w Pakistanie Khan dorobił się majątku na sprzedaży części samochodowych i jest regularnie klasyfikowany jako jeden z 200 najbogatszych ludzi na świecie. Od 1991 roku jest obywatelem Stanów Zjednoczonych, gdzie na stałe mieszka.

Charyzmatyczny biznesmen kupił Jacksonville Jaguars w 2011 roku za 760 milionów dolarów, stając się pierwszym właścicielem drużyny futbolu amerykańskiego wywodzącym się z mniejszości etnicznej.

W 2013 roku Khan wydał 150 milionów funtów na zakup występującego wówczas w Premier League zachodniolondyńskiego klubu piłkarskiego Fulham FC. Rok później drużyna spadła do drugiej ligi, Championship. Od obecnego sezonu "Whites" występują jednak ponownie w najwyższej klasie rozgrywkowej i po sześciu kolejkach zajmują piętnaste miejsce w tabeli.

Stadion Wembley mieści ponad 90 tys. kibiców, został otwarty w 2007 roku i powstał na miejscu dawnego obiektu o tej samej nazwie. Jego budowa pochłonęła 798 milionów funtów, z czego brytyjska federacja wciąż do spłacenia ma długi w wysokości 150 milionów funtów. W tym sezonie swoje mecze domowe rozgrywa na nim - tymczasowo, do czasu zakończenia prac wykończeniowych na swoim obiekcie - drużyna piłkarska londyńskiego Tottenhamu.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy