Reklama

Reklama

  • 1 .Manchester United (10 pkt.)
  • 2 .Chelsea Londyn (10 pkt.)
  • 3 .Liverpool FC (10 pkt.)
  • 4 .Everton (10 pkt.)
  • 5 .Manchester City (9 pkt.)
  • 6 .Brighton & Hove Albion FC (9 pkt.)
  • 7 .Tottenham Hotspur Londyn (9 pkt.)
  • 8 .West Ham United FC (8 pkt.)

Premier League. Ograniczenia w liczbie strzałów głową podczas treningów

Angielska Federacja Piłkarska (FA) wprowadza od tego sezonu ograniczenie w liczbie strzałów oddawanych głową podczas treningów, aby chronić zdrowie zawodników. Jeżeli piłka będzie lecieć z odległości powyżej 35 metrów, można uderzyć ją tylko dziesięć razy w ciągu tygodnia.

Rekomendacja mająca na celu ochronę zdrowia piłkarzy (chodzi o zmniejszenie ryzyka uszkodzenia mózgu) dotyczy wszystkich poziomów angielskiego futbolu, łącznie z Premier League, a także w kobiecym futbolu. Zasada nie obowiązuje jedynie w dni meczowe.

W oświadczeniu wydanym przez FA zaleca się nie wykonywać więcej niż dziesięciu strzałów głową w ciągu tygodnia treningów. Chodzi o dośrodkowania z odległości powyżej 35 metrów, również po rzutach rożnych lub wolnych.

Jak dodano, wstępne badania wykazały, że większość takich uderzeń piłki głową jest wykonywana właśnie podczas treningów.

Reklama

FA rekomenduje: 10 strzałów głową tygodniowo

Jeśli chodzi o kluby amatorskie, trening gry głową powinien być ograniczony do jednej sesji na tydzień i 10 strzałów głową na jedną sesję.

Wytyczne pojawiły się m.in. po tym, jak problem demencji wśród piłkarzy został podkreślony przez śmierć w 2020 roku legendarnego Nobby'ego Stilesa, u którego - podobnie jak u kilku innych kolegów z drużyny mistrzów świata z 1966 roku - zdiagnozowano tę chorobę.

Rekomendacje zostały uzgodnione przez FA, Premier League, Angielską Ligę Piłkarską (EFL), Związek Zawodowych Piłkarzy oraz Związek Menedżerów Ligi. 

Igrzyska olimpijskie w Tokio trwają w najlepsze - Sprawdź już teraz

Gdzie i kiedy oglądać Polaków w Tokio - Sprawdź teraz!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje