Reklama

Reklama

Premier League. Brytyjskie kluby martwią się transferowymi ograniczeniami przez brexit

Angielski i szkocki związek piłki nożnej w brexicie widzą szansę, kluby - zagrożenie. Federacje są za tym, by wykorzystać ten moment i zmniejszyć liczbę zagranicznych piłkarzy występujących na co dzień w miejscowych drużynach, a zespoły martwią się już transferowymi ograniczeniami.


Już teraz trwa konflikt na linii kluby - związek. Interesy obu stron są inne, ale do końca tego roku muszą wypracować porozumienie. Najważniejszym pytaniem jest, jak traktowani będą piłkarze pochodzący z krajów Unii Europejskiej.

Sprawa dotyczy wszystkich graczy, którzy będą chcieli się przeprowadzić na Wyspy po 2020 roku. Na razie kluby Premier League nie chcą przyjmować oficjalnego stanowiska, bo - jak zapewniają - rozmowy trwają.

"Jesteśmy cały czas w kontakcie z rządem i próbujemy wypracować jakieś reguły, które będą dotyczyć piłkarzy" - poinformował rzecznik prasowy ligi.

Reklama

Już teraz jednak wiadomo, że zdobycie odpowiednich dokumentów, jak m.in. pozwolenie na pracę, znacznie przedłuży transfer. Będzie potrzebna też oddzielna zgoda angielskiej federacji. Zresztą ta chciałaby wykorzystać ten moment, by zmniejszyć liczbę zagranicznych piłkarzy w ligach. I tu pojawia się konflikt interesów.

By dostać pozwolenie na pracę w Anglii trzeba teraz pochodzić z "silnego" piłkarsko kraju. Im wyżej dana reprezentacja jest w rankingu FIFA, tym mniej formalności jest wymaganych przy rejestracji piłkarza na Wyspach Brytyjskich. Jest też inne wyjście - gdy zawodnik jest gwiazdą światowego formatu, wówczas również nie trzeba martwić się o stosowne dokumenty.

Na razie angielskie kluby nie chcą komentować całej sprawy. Wolą poczekać na rozwój wydarzeń. "Liczymy na konstruktywne dyskusje ze wszystkimi zainteresowanymi stronami" - napisano w komunikacie Premier League.

Kiedy zapadną jakiekolwiek decyzje, na razie nie wiadomo.

W piątek o północy Wielka Brytania po prawie pół wieku przestała być członkiem Unii Europejskiej. Stała się tym samym pierwszym państwem, które kiedykolwiek opuściło Wspólnotę.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL