Reklama

Reklama

Gordon Banks. Nie żyje mistrz świata z 1966 roku

Gordon Banks, bramkarz, który z Anglią wywalczył mistrzostwo świata w 1966 roku, zmarł w wieku 81 lat, poinformował we wtorek jego były klub Stoke City.

Banks w tamtym czempionacie rozegrał wszystkie mecze.

"Banks w bramce jest tak pewny jak nasze pieniądze w Banku Anglii" - napisał dziennik "The Times" po półfinałowym meczu MŚ 1966, wygranym przez Anglię z Portugalią 2-1. Jego znakiem firmowym była bluza w żółtym kolorze, z którego korzystali również chętnie jego następcy w bramce ekipy "Trzech Lwów".

Bramkarz chyba najbardziej został zapamiętany z fantastycznej obrony strzału głową Pelego z mistrzostw cztery lata później. Została ona uznana "paradą stulecia".

Reklama

"Kiedy już jej dotknąłem, nie miałem pojęcia dokąd zmierza" - przyznał skromnie Banks.

Pele, który w 1970 roku po raz trzeci został mistrzem świata, stwierdził, że nawet powiedział "gol", tak był pewny, że piłka wpadnie do siatki. Brazylia wygrała tamten mecz 1-0.

Jego rodzina poinformowała, że Banks zmarł we śnie.

"Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, że Gordon odszedł od nas w spokoju w nocy" - podała jego rodzina.

"Jesteśmy zdruzgotani tą stratą, ale zachowaliśmy wiele przyjemnych wspomnień i nie moglibyśmy być z niego bardziej dumni" - dodano.

W latach 1963-1972 Banks rozegrał 73 spotkania w angielskiej drużynie narodowej, a w 35 zachował czyste konto. Odnotował blisko 200 występów w klubowej jedenastce Stoke. Karierę zakończył w 1972 roku, kiedy w wyniku wypadku samochodowego stracił praktycznie wzrok w jednym oku.

W uznaniu zasług i sukcesów królowa Elżbieta II uhonorowała go Orderem Imperium Brytyjskiego.

"Wiadomość o śmierci Gordona jest bardzo smutna. Jeden z największych" - przekazał na portalu społecznościowym Geoff Hurst, który w finale MŚ 1966, rozegranym na Wembley, strzelił hat-tricka RFN-owi.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama