• 6 .Manchester United (31 pkt.)
  • 7 .Tottenham Hotspur Londyn (30 pkt.)
  • 8 .Wolverhampton Wanderers FC (25 pkt.)

Everton - Arsenal Londyn 2-1 (0-1). Liga angielska - 15. kolejka Premier League

6 grudnia na Goodison Park w Liverpoolu odbył się mecz 15. kolejki angielskiej Premier League pomiędzy drużynami Everton FC i Arsenal FC. Starcie zakończyło się zwycięstwem Everton FC 2-1. Na stadionie zasiadło 38 906 widzów.

M. Odegaard 45'

Przed meczem można było odgadnąć kto jest faworytem. Zespół Everton FC (”The Toffees”) plącze się na dole tabeli zajmując 14. pozycję, za to jedenastka Arsenal FC (”Kanonierzy”) zajmując piąte miejsce w rozgrywkach była zdecydowanym kandydatem do zwycięstwa.

Dotychczasowa historia spotkań między zespołami jest bardzo bogata. Na 200 pojedynków drużyna Arsenal FC wygrała 98 razy i zanotowała 59 porażek oraz 43 remisy.

Już w pierwszych minutach jedenastka Arsenal FC próbowała rozpoznać przeciwników konstruując akcje zaczepne. Przez dłuższy czas przewaga w posiadaniu piłki była aż nadto widoczna, jednak nie przynosiło to efektów w postaci bramek. W 31. minucie za Yerry'ego Minę wszedł Mason Holgate.

Wysiłki podejmowane przez zespół ”Kanonierów” w końcu przyniosły efekt bramkowy. W drugiej minucie doliczonego czasu Martin Odegaard dał prowadzenie swojej drużynie. Do wypracowania sytuacji bramkowej przyczynił się Kieran Tierney.

Pierwsza połowa zakończyła się skromnym prowadzeniem jedenastki Arsenal FC.

W 51. minucie arbiter ukarał żółtą kartką Bena Godfreya z Everton FC, a w 63. minucie Granita Xhakę z drużyny przeciwnej. Chwilę później trener Arsenal FC postanowił wzmocnić formację obronną i w 65. minucie zastąpił zmęczonego Kierana Tierneya. Na boisko wszedł Nuno Tavares, który miał za zadanie uspokoić grę w szeregach obronnych.

W 66. minucie Andros Townsend został zmieniony przez André Gomesa, co miało wzmocnić zespół ”The Toffees”. Niewiele później trener drużyny przeciwnej także postanowił odświeżyć skład, zmieniając Gabriela Martinellego na Edwarda Nketiaha. W 74. minucie kartką został ukarany Martin Odegaard, piłkarz gości.

Bramkarz ”Kanonierów” wielokrotnie wychodził z opresji obronną ręką. Skutecznie interweniował w pojedynku pięć razy, ale nie zachował czystego konta. W 80. minucie bramkę wyrównującą zdobył Richarlison.

Na pięć minut przed zakończeniem meczu w drużynie Arsenal FC doszło do zmiany. Pierre-Emerick Aubameyang wszedł za Alexandre'a Lacazette'a. Chwilę później trener ”The Toffees” postanowił skorzystać ze swojego jokera. W 87. minucie na plac gry wszedł Alex Iwobi, a murawę opuścił Anthony Gordon. W doliczonej drugiej minucie starcia arbiter pokazał kartkę Demaraiemu Grayowi z jedenastki gospodarzy.

Szczęście uśmiechnęło się do zawodników Everton FC w 90. minucie spotkania, gdy Demarai Gray strzelił drugiego gola. Przy strzeleniu gola pomagał André Gomes.

Do końca meczu wynik nie uległ zmianie. Pojedynek zakończył się rezultatem 2-1.

Takehiro Tomiyasu
31′ Yerry Fernando Mina González
Benjamin White
Michael Keane
Gabriel dos Santos Magalhães
51′ Ben Godfrey
Kieran Tierney65′
Abdoulaye Doucouré
Thomas Partey
87′ Anthony Gordon
Bukayo Saka
Marques Loureiro Allan
Gabriel Teodoro Martinelli Silva71′
 90′ 90′ Demarai Gray
Granit Xhaka63′
66′ Andros Townsend
Martin Odegaard  45′ 74′
 80′ Richarlison de Andrade
Alexandre Lacazette85′
Asmir Begović
Arthur Okonkwo
Jarrad Branthwaite
Alves Soares Cedric
31′ Mason Holgate
Albert-Mboyo Sambi Lokonga
66′ Andre Gomes
Pierre-Emerick Emiliano François Aubameyang85′
87′ Alexander Chuka Iwobi
Edward Nketiah71′
Cenk Tosun
Nicolas Pépé

Przewaga jedenastki ”Kanonierów” w posiadaniu piłki była ogromna (63 procent), niestety, pomimo takiej przewagi piłkarze przegrali mecz.

Piłkarze obu drużyn dostali po dwie żółte kartki.

Jedni i drudzy wykorzystali wszystkie zmiany.