Chelsea Londyn pokonała Crystal Palace 1-0 i została mistrzem Anglii!

Piłkarze Chelsea Londyn po raz piąty w historii mistrzami Anglii! "The Blues" zapewnili sobie mistrzowską koronę po zwycięstwie na Stamford Bridge z Crystal Palace 1-0 (1-0) trzy kolejki przed końcem sezonu.

Przed niedzielnym spotkaniem sytuacja "The Blues" była jasna - zwycięstwo w pojedynku z Crystal Palace dawało ekipie ze Stamford Bridge mistrzostwo Anglii trzy kolejki przed końcem sezonu.

Stawka spotkania sprawiła, że w poczynaniach gospodarzy sporo było nerwowości. Wprawdzie Chelsea posiadała optyczną przewagę, częściej była w posiadaniu piłki, ale nie przekładało się to na iliość sytuacji podbramkowych. Piłkarze Crystal Palace nie zamierzali ułatwiać zadania rywalom i zagrali bez respektu dla Chelsea.

W 24. minucie przed szansą na zdobycie gola stanął Nemanja Matić po złej interwencji Juliana Speroniego. Serb jednak zbyt długo zastanawiał się nad tym, czy strzelać, czy też może podawać do kolegów. W końcu wybrał to pierwsze rozwiązanie, ale bramkarz gości zrehabilitował się za swój błąd. Kilka minut później Speroni znów był w opałach. Znakomicie z rzutu wolnego z 20 metrów uderzył Didier Drogba. Golkiper "Orłów" na raty, ale w końcu złapał piłkę.

W 30. minucie goście przeprowadzili składną akcją zakończoną strzałem Jasona Puncheona z 12 metrów. Pewnie byłby gol, ale w ostatniej chwili ofiarnym wślizgiem piłkę zablokował John Terry.

Tuż przed końcem pierwszej części spotkania Eden Hazard odważnie wbiegł między dwóch zawodników Crystal Palace. Belg padł w polu karnym po interwencji Jamesa McArthura i sędzia wskazał na "wapno". Do piłki podszedł sam poszkodowany i strzelił słabo, a na dodatek w środek bramki. Speroni odbił piłkę. Hazard zdążył z dobitką i głową skierował piłkę do siatki. Hazard miał sporo szczęścia i widać było jak odetchnął z ulgą. 1-0 do przerwy.

Druga połowa nie była zbyt porywającym widowiskiem. Gospodarze skupili się przede wszystkim na obronie korzystnego wyniku. Próbowali to wykorzystać goście. W 69. minucie minimalnie z 25 metrów pomylił się Puncheon. Potem bliski szczęścia był rezerwowy Yaya Sanogo.

W końcówce do ataku ruszyli "The Blues". W 81. minucie Willian świetnie wyłożył piłkę Drogbie, ale ten skiksował i okazja została zaprzepaszczona. Brazylijczyk kolejną akcję postanowił wykończyć sam - strzelił dobrze zza linii pola karnego, ale futbolówka przeleciała tuż obok słupka.

Gospodarze "dowieźli" korzystny wynik do końca i mogli rozpocząć świętowanie.

Dla Chelsea to piąty tytuł mistrza Anglii w historii. Poprzednie "The Blues" zdobywali w 1955, 2005, 2006 i 2010 roku. Trzy z pięciu tytułów zespół ze Stamford Bridge wywalczył pod wodzą Jose Mourinha.

"Przyszedłem tutaj, aby być mistrzem. To może udać się tylko poprzez pasję i ciężką pracę. Wiedziałem, że to jest najtrudniejsza liga, ale udało nam się. Nikt nam niczego nie podarował, sami na wszystko zapracowaliśmy. Teraz muszę odpocząć, jestem naprawdę zmęczony" - powiedział portugalski szkoleniowiec.

Jego radość jest jednak przyćmiona stanem zdrowia ojca, który w ostatnich dniach musiał przejść operację głowy.

"Tuż po zwycięstwie w Leicester w środę wsiadłem do prywatnego samolotu do Portugalii i byłem przy nim w tym najtrudniejszym momencie, kiedy był na sali operacyjnej. Wszystko jest pod kontrolą. Jest silny i czuje się coraz lepiej" - zapewnił Portugalczyk.

Chelsea Londyn - Crystal Palace 1-0 (1-0)

Bramka: Eden Hazard (45.)