• 6 .Manchester United (14 pkt.)
  • 7 .West Ham United FC (14 pkt.)
  • 8 .Everton (14 pkt.)

Championship: Ipswich Town - Leeds United 3-2. Gol Mateusza Klicha

Mateusz Klich strzelił gola dla Leeds United w wyjazdowym meczu 46. ostatniej kolejki sezonu zasadniczego angielskiej Championship z Ipswich Town. Drużyna reprezentanta Polski przegrała 2-3 (1-1). "Pawie" czeka rywalizacja w barażu o awans do Premier League z Derby County.

Klich wybiegł w podstawowym składzie Leeds i rozegrał całe spotkanie. W drużynie gospodarzy między słupkami stanął Bartosz Białkowski.

Dotychczasowa historia spotkań między zespołami jest bardzo bogata. Na 61. starć drużyna Leeds United wygrała 27 razy i zanotowała 18 porażek. 16 razy padł remis w starciu tych zespołów.

Od pierwszych minut drużyna ”Pawi” zawzięcie atakowała bramkę rywali. Linia obrony zespołu Ipswich Town spisywała się jednak bez zarzutu. Szczęście uśmiechnęło się do ”The Tractor Boys” w 30. minucie spotkania, gdy Flynn Downes strzelił pierwszego gola.

Przyjezdni doprowadzili do wyrównania w końcówce pierwszej połowy, a w roli głównej wystąpił Klich. Reprezentant Polski zmusił do kapitulacji Białkowskiego w 45. minucie i było to jego 10. trafienie w tym sezonie. Asystę przy bramce Klicha zaliczył Luke Ayling.

Gospodarze z animuszem rozpoczęli drugą część. W pierwszych sekundach piłkarze Ipswich Town znów wyszli na prowadzenie. Gola na 2-1 strzelił Andre Dozzell po podaniu od Collina Quanera.

"Pawie" ruszyły do odrabiania strat. Ich wysiłki przyniosły efekt na niespełna kwadrans przed końcem. Białkowski musiał wyciągać piłkę z siatki po strzale Stuarta Dallasa.

Od 79. minuty goście grali z przewagą jednego zawodnika. Z boiska wyleciał Luke Chambers. Chwilę później Leeds miało doskonałą okazję na gola. W 81. minucie arbiter podyktował rzut karny, ale Kemar Roofe nie wykorzystał szansy strzelając obok bramki. Zmarnowana "jedenastka" zemściła się w końcówce spotkania. Szalę zwycięstwa na korzyść gospodarzy przechylił Collin Quaner.

Liam Cooper
79′ Luke Chambers
Stuart Dallas  76′
Myles Kenlock
Pontus Jansson
84′ Aristote Nsiala
Adam Forshaw61′
 47′ 74′ Andre Dozzell
Jack Harrison
Alan Judge
Mateusz Klich  45′
 30′ 62′ Flynn Downes
Hernandez Dominguez Pablo
Cole Skuse
Kalvin Phillips
 90′ Collin Quaner
Kemar Roofe 81′ (k.)
Dean Gerken
Bailey Peacock-Farrell
Idris El Mizouni
Gaetano Berardi
74′ Callum Elder
Jack Clarke61′
62′ 75′ Kayden Jackson
Ryan Edmondson

Leeds zakończyło sezon zasadniczy na trzecim miejscu. Drużyna Klicha już wcześniej straciła szansę na bezpośredni awans do Premier League. Teraz "Pawie" czeka barażowa rywalizacja z Derby County.

Pierwsze spotkanie Leeds zagra 11 maja na wyjeździe, a rewanż odbędzie się 15 maja. Finał, którego zwycięzca wywalczy awans, zaplanowano na 27 maja.

Bezpośredni awans do Premier League wywalczyli piłkarze Norwich City i Sheffield United.