Reklama

Reklama

Sebastian Szczepański przyłapany na dopingu

Pływak Sebastian Szczepański został przyłapany na stosowaniu dopingu. 20-latek to medalista zeszłorocznych mistrzostw Europy na 50 i 100 metrów stylem dowolnym.

- Wykryto steroidy anaboliczne, a także modulator hormonów. Czekamy na informacje dotyczące próbki B oraz wyjaśnienia zawodnika. Grożą mu od czterech do ośmiu lat dyskwalifikacji, bo to jego drugie naruszenie przepisów antydopingowych - powiedział dyrektor Biura Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie Michał Rynkowski.

Szczepański był objawieniem zawodów w Izraelu. Stanął tam na najniższym stopniu podium wyścigów na 50 i 100 m kraulem. Korzystanie z nielegalnego wspomagania odkryto jednak dwa tygodnie później w Lublinie podczas mistrzostw Polski. Tam również reprezentant Kornera Zielona Góra spisywał się znakomicie. Triumfował na 100 m stylem dowolnym, pokonując Konrada Czerniaka.

Reklama

- Wszystko wskazuje na to, że w Izraelu nie był badany. Zwykle kontrolowany jest zwycięzca oraz jeden zawodnik wyłoniony w losowaniu. Wystosowaliśmy już zapytanie w tej sprawie do Światowej Agencji Antydopingowej - powiedział PAP Andrzej Kowalski, prezes PZP.

- Nie wiem, co mam powiedzieć. Jestem w szoku. Nikt się tego nie spodziewał. Sebastian zawsze podczas badań był pewny siebie i negatywnego wyniku. Zapewniał, że wszystko gra. Wielki żal - dodał Zbigniew Pietrzyk, trener Szczepańskiego.

W organizmie pływaka wykryto aż trzy zabronione substancje: stanozolol, dehydrochlorometylotestosteron i klomifen. Dwie pierwsze mają za zadanie zwiększyć siłę, ale bez znacznego przyrostu masy. Natomiast klomifen służy do niwelowania ich skutków ubocznych.

- Biorąc pod uwagę co to są za środki, nie ma mowy o ich przypadkowym zażyciu. Wszystko wskazuje na to, że był to proces w pełnej świadomości. Nie chcę jeszcze przesądzać o winie Sebastiana. Ma on tydzień na decyzję o przebadaniu próbki B. Jeśli jednak wszystko się potwierdzi, będę orędownikiem możliwie surowego ukarania go - podkreślił Kowalski.

To już drugi raz kiedy Szczepański został przyłapany na dopingu. Poprzednio miało to miejsce jeszcze w czasach juniorskich, a zawodnik tłumaczył się spożyciem zanieczyszczonej odżywki. Wówczas zdyskwalifikowano go na sześć miesięcy. Teraz grozi mu co najmniej czteroletni rozbrat z zawodowym sportem.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje