Reklama

Reklama

​Ruta Meilutyte unika kontroli antydopingowej

Litewska pływaczka Ruta Meilutyte, mistrzyni olimpijska z Londynu (2012) na 100 m stylem klasycznym, może mieć poważne kłopoty z udziałem w igrzyskach w Tokio w 2020 r. Wszystko przez trzykrotne uniknięcie poddania się kontroli antydopingowej.

22-latce, która stając na najwyższym stopniu podium w Londynie została najmłodszym w historii Litwy mistrzem olimpijskim, grozi kara dyskwalifikacji od 12 do 24 miesięcy - poinformowało BBC powołując się informacje litewskiej federacji pływania.

Meilutyte wzięła pełną odpowiedzialność na siebie stwierdzając, że nieprawidłowo wypełniła dokumenty dotyczące miejsca pobytu i to stało się powodem, iż nie poddała się testom antydopingowym.

Według oficjalnych informacji kontrolerzy nie byli w stanie nawiązać z Litwinką kontaktu w trzech terminach: 22 kwietnia i 19 sierpnia 2018 roku oraz ostatnio 28 marca.

Reklama

Dyrektor Litewskiej Agencji Antydopingowej Kristina Jagminiene powiedziała, że był to "haniebny błąd" byłej mistrzyni olimpijskiej, świata i Europy.

Pływaczka ma teraz 12 dni na przedłożenie pisemnego uzasadnienia swojego zachowania zanim Międzynarodowa Federacja Pływacka (FINA) rozpocznie postępowanie dyscyplinarne.

Litwinka na igrzyskach w Rio de Janeiro 2016, na które przyjechała po rehabilitacji złamanej ręki, nie zdobyła żadnego medalu, zajmując siódme miejsce na dystansie 100 m st. klasycznym kobiet. 

Rywalizacja olimpijska w Tokio odbędzie się w dniach 24 lipca - 9 sierpnia 2020 roku. Poprzednio letnia olimpiada rozgrywana była w tym mieście w 1964 roku.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL