Reklama

Reklama

Pływanie. Paweł Słomiński: Nie wierzę, że Juraszek sięgnął po doping celowo

- Jest mi przykro i współczuję Pawłowi. Nie chce mi się wierzyć, że mógł po doping sięgnąć celowo - powiedział prezes Polskiego Związku Pływackiego Paweł Słomiński o wykryciu w organizmie Pawła Juraszka zabronionej substancji.

Zbyt duże stężenie pseudoefedryny u 24-letniego zawodnika wykryto przy okazji marcowego Grand Prix Polski w Lublinie. To substancja stosowana w lekach na zapalenie górnych dróg oddechowych (rozszerza oskrzela i ułatwia oddychanie). 

Ze względów proceduralnych jest już przesądzone, że Juraszek nie poleci na mistrzostwa świata, rozpoczynające się 12 lipca w koreańskim Gwangju, choć teoretycznie Panel Dyscyplinarny przy Polskiej Agencji Antydopingowej może go ukarać tylko naganą. Górna granica grożącej mu kary jest znacznie dotkliwsza.

Reklama

- Może zostać zdyskwalifikowany nawet na trzy lata. Z tego co się orientuję, wiele będzie zależało od wyjaśnień, jakie Paweł złoży. Niestety, cieniem kładzie się to, że przy badaniu w ogóle nie zgłosił faktu zażycia leku - zdradził Słomiński.

- Jest mi przykro i współczuję Pawłowi. Nie chce mi się wierzyć, że mógł po doping sięgnąć celowo. Bardzo ubolewam, że nie wystartuje w Korei, ale mam nadzieję, że nałożona kara nie zamknie mu udziału w przyszłorocznych igrzyskach w Tokio. Na start w nich po prostu zasługuje - dodał prezes PZP.

Podczas ubiegłorocznych mistrzostw Polski w Łodzi Juraszek wynikiem 21,45 poprawił własny rekord kraju na 50 m stylem dowolnym.

W grudniu 2018 roku, na mistrzostwach świata na krótkim basenie w chińskim Hangzhou, Juraszek zajął piąte miejsce w finałowym wyścigu na tym dystansie. Cztery miesiące wcześniej w Glasgow był w swojej koronnej konkurencji ósmy w mistrzostwach Europy na basenie 50-metrowym.

- Paweł to bardzo ambitny zawodnik. Etatowy finalista wielkich imprez, a takich naprawdę nie mamy teraz wielu - komplementował pływaka Słomiński.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne