MŚ w pływaniu: Polacy na ósmym miejscu w sztafecie 4x100 zmiennym

Polska sztafeta 4x100 m stylem zmiennym w składzie: Radosław Kawęcki, Marcin Stolarski, Paweł Korzeniowski, Konrad Czerniak zajęła ósme miejsce w finale pływackich mistrzostw świata w Kazaniu. Złoto zdobyli Amerykanie.

W eliminacjach "Biało-czerwoni" pobili rekord Polski (3.33,50) i zapewnili sobie udział w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. W finale nasi zawodnicy już tak szybko nie popłynęli. Już po pierwszej zmianie (Kawęcki) Polacy zajmowali ostatnie miejsce, ale strata nie była jeszcze duża. Potem dystans "Biało-czerwonych" do rywali był coraz większy. Nasza sztafeta uzyskała czas 3.34,34.

Tytuł mistrzowski zdobyli Amerykanie z wynikiem 2.29,93. Tuż za nimi finiszowali Australijczycy (3.30,08), a trzecie miejsce zajęli Francuzi (3.30,50).

Niespodziewanie z rywalizacji na 1500 m kraulem wycofał się Sun Yang. Chińczyk, który wcześniej triumfował na 400 i 800 m w tej konkurencji miał bronić tytułu sprzed dwóch lat. Jego absencję wykorzystał Gregorio Paltrinieri. Włoch wyprzedził Amerykanina Connora Jaegera i Kanadyjczyka Ryana Cochrane'a.

"Podczas rozgrzewki poczułem kłucie w klatce piersiowej. Ponieważ nie było czasu na badania, postanowiłem się wycofać. Bardzo mi przykro z tego powodu" - powiedział podwójny mistrz olimpijski z Londynu (2012).

Polacy w Kazaniu zdobyli trzy medale. Kawęcki wywalczył srebro na 200 m stylem grzbietowym, Czerniak brąz na 50 m stylem motylkowym i Jan Świtkowski na 200 m stylem motylkowym.

Pływacy z USA łącznie zdobyli 23 medale (osiem złotych, 10 srebrnych i pięć brązowych). Drugie miejsce w klasyfikacji zajęli Australijczycy - 16 (siedem złotych, trzy srebrne i sześć brązowych).