MŚ w pływaniu. Manuel, królową sprintu, 14-letnia Pilato z medalem, rekord świata na zakończenie

Simone Manuel została królową sprintu w stylu dowolnym podczas mistrzostw świata w Gwangju. Amerykanka wygrała w niedzielę wyścig na 50 metrów. Polacy z Gwangju wracają bez medali, nie poprawili też ani jednego rekordu kraju.

Manuel, która uzyskała czas 24,05, zaledwie o 0,02 wyprzedziła Szwedkę Sarah Sjoestroem. Trzecie miejsce zajęła Cate Campbell (24,11). Australijka z kolei była lepsza od czwartej Dunki Pernille Blume o 0,01.

Amerykanka w Gwangju wywalczyła już szósty medal, w tym trzeci złoty. Wygrała także 100 m stylem dowolnym i w sztafecie mieszanej 4x100 m kraulem.

W ciekawie zapowiadającej się rywalizacji na 50 m stylem klasycznym górą była Lilly King. Amerykanka uzyskała czas 29,84. Srebrny medal wywalczyła 14-letnia Włoszka Benedetta Pilato (30,00), a brązowy Rosjanka Julia Jefimowa (30,15).

Na zakończenie mistrzostw mieliśmy dwie sztafety 4x100 m stylem zmiennym. W męskiej górą byli Brytyjczycy. Świetnie w stylu klasycznym popłynął najlepszy na świecie w tej konkurencji Adam Peaty, a wspaniale w stylu dowolnym finiszował Duncan Scott przyprowadzając zespół na pierwszym miejscu z czasem 3.28,10, co jest nowym rekordem Europy. Drugie miejsce zajęli Amerykanie, którzy wystąpili bardzo mocnym składzie - Ryan Murpy, Caeleb Dressel czy Nathan Adrian, dlatego pewnie przyjęli je z rozczarowaniem (3.28,45). Brązowy medal przypadł Rosjanom (3.28,81).

Wśród pań Amerykanki nie dały szans rywalkom. Wykorzystały swój potencjał (Regan Smith, King, Kelsi Dahlia i Manuel) uzyskując czas 3.50,40, co jest nowym rekordem świata. Reprezentantki Stanów Zjednoczonych wyprzedziły o ponad trzy sekundy Australijki (3.53,42) i Kanadyjki (3.53,58). Najlepszy wynik w historii na 100 m stylem grzbietowym - 57,57 - ustanowiła także płynąca na pierwszej zmianie Regan Smith. Pobiła poprzedni najlepszy rezultat, należący do jej rodaczki Kathleen Baker, poprawiła o 0,43 s.

Poprzedni raz Polacy nie zdobyli medalu na MŚ w 1998 roku. Tym razem tylko dwóm naszym pływakom udało się dostać do finału - Radosław Kawęcki był czwarty na 200 m stylem grzbietowym, a Paweł Juraszek siódmy na 50 m kraulem.