MŚ w pływaniu. Kristof Milak odebrał Michaelowi Phelpsowi rekord na 200 m stylem motylkowym!

Fantastyczny występ Kristofa Milaka na 200 m stylem motylkowym podczas mistrzostw świata w pływaniu, które odbywają się w koreańskim Gwangju. Węgier nie tylko wygrał z wielką przewagą, ale wynikiem 1.50,73 ustanowił wspaniały rekord świata, odbierając go Amerykaninowi Michaelowi Phelpsowi!

Milak w Korei pływał wspaniale, a w finale nie dał rywalom żadnych szans. Drugi był Daiya Seto - 1.53,86, a trzeci zawodnik z RPA Chad Le Clos - 1.54,15, który świetnie zaczął.

Phelps poprzedni rekord świata na tym dystansie ustanowił 10 lat temu podczas mistrzostw świata w Rzymie, kiedy dozwolone były stroje poliuretanowe. Był gorszy o 0,78. Amerykanin to legenda tego sportu - 23-krotny mistrz olimpijski i 26-krotny mistrz świata, wielokrotny rekordzista na różnych dystansach.

Bardzo blisko rekordu świata był Adam Peaty. Brytyjczyk triumfował na 50 m stylem klasycznym z czasem 26,06, gorszym tylko o 0,11 od poprzedniego najlepszego wyniku globu, który należy do niego.

Peaty powtórzył w Gwangju wyczyn z dwóch poprzednich mistrzostw świata - Kazania i Budapesztu, wygrywając dwa dystanse "żabką" - 50 i 100 metrów. W środę wyprzedził dwóch Brazylijczyków Felipe Limę - 26,66 i Joao Gomesa juniora - 26,69.

Federica Pellegrini po raz czwarty zwyciężyła na 200 m stylem dowolnym podczas mistrzostw świata w pływaniu. Włoszka uzyskała w środę 1.54,22, wyprzedzając Australijkę Ariarne Titmus - 1.54,66 i Szwedkę Sarah Sjoestroem - 1.54,78.

Titmus w Korei zdobyła złoty medal na dystansie dwa razy dłuższym.

Pellegrini poprzednio zwyciężała na 200 metrów kraulem w 2009, 2011 i 2017 roku.

Środa zaczęła się bardzo dobrze dla Włochów. W pierwszym finale, na 800 m stylem dowolnym, wygrał reprezentant Italii Gregorio Paltrinieri, który czasem 7.39,27 ustanowił nowy rekord Europy.

Drugie miejsce zajął Norweg Henrik Christiansen - 7.41,28, a trzecie Francuz David Aubry - 7.42,08.

Na zakończenie dnia mieliśmy fantastyczną walkę w sztafecie mieszanej 4x100 m stylem zmiennym. Australia pokonała Stany Zjednoczone o 0,02! Pływacy z antypodów uzyskali 3.39,08, a Amerykanie 3.39,10. Brązowy medal przypadł Wielkiej Brytanii - 3.40,68.

Bez medalu pozostali Rosjanie, choć na pierwszej zmianie świetnie spisał się Jewgienij Ryłow, który czasem 51,97 ustanowił rekord Europy.

Alicja Tchórz nie awansowała do finału 50 m stylem grzbietowym. Polka zajęła w pierwszym półfinale ósme miejsce z czasem 28,18. Najlepszy wynik, z obu serii, osiągnęła Amerykanka Kathleen Baker - 27,62.