Reklama

Reklama

Kawęcki, Wojdak i Polewka z kwalifikacją na pływackie MŚ

Tylko trzech zawodników - Radosław Kawęcki, Wojciech Wojdak oraz Tomasz Polewka - wywalczyło kwalifikację na grudniowe mistrzostwa świata na krótkim basenie podczas pływackich zawodów Grand Prix w Poznaniu. W imprezie triumfowali Wojdak oraz Aleksandra Urbańczyk.

Na basenie poznańskich Term Maltańskich stawiła się niemal cała krajowa czołówka, bowiem stawką były przede wszystkim bilety do Kanady na mistrzostwa świata na krótkim basenie. Minima, które Polski Związek Pływacki ustalił na poziomie 6-8 miejsca ubiegłorocznych MŚ, okazały się niezwykle trudne do uzyskania.

Sztuka ta udała się tylko trójce zawodników. Radosław Kawęcki (AZS AWF Warszawa) wypełnił minimum w dwóch konkurencjach - na 100 i 200 m stylem grzbietowym. Z kolei Tomasz Polewka wygrał wyścig na 50 m grzbietem, a wynik 23,30 także dał mu kwalifikację. Na 400 i 1500 m stylem dowolnym triumfował Wojciech Wojdak, który także zapewnił sobie prawo startu w mistrzostwach świata.

Reklama

- Jestem zadowolony, że udało się zrealizować cel i zdobyć minima na tych dwóch dystansach. Faktycznie, ta poprzeczka została postawiona bardzo wysoko. Z drugiej strony świat idzie do przodu, wszyscy pływają coraz szybciej, dlatego też te minima są takie wysokie. Nie mam żadnych celów przed mistrzostwami świata, najpierw muszę dostać się do finału, a potem zobaczymy - powiedział Wojdak, który triumfował w całych zawodach GP.

O pechu mogła mówić Urbańczyk, która była najlepszą zawodniczką w Poznaniu. Reprezentantce Polski w sobotę na 50 m stylem motylkowym zabrakło zaledwie 0,02 s do spełnienia wymogów. W niedzielę z kolei popłynęła za wolno o 0,1 s na 50 m kraulem. Pływaczka (AZS UŁ-PŁ Łódź) nie rozpaczała jednak z braku kwalifikacji.

- Spodziewałam się, że będzie ciężko, bo minima były mocno wyśrubowane. Czy to dobrze? Chyba szkoda, że nasza reprezentacja na mistrzostwach świata będzie taka skromna. Mimo wszystko, ten wynik, który +wypływałam+ na 50 motylkiem, to i tak będzie to w okolicach finału. Więc uważam, że to przyzwoity rezultat, dlatego jestem zadowolona ze swoich startów w Poznaniu - przyznała Urbańczyk.

Poznańskie zawody Grand Prix były rekordowe pod względem frekwencji. Wystartowało blisko 800 zawodników (o 100 więcej niż przed rokiem) ze 126 klubów.

Wyniki:

mężczyźni

1. Wojdak Wojciech (Unia Oświęcim)       2671 pkt

2. Radosław Kawęcki (AZS AWF Warszawa)   2596

3. Kacper Majchrzak (Warta Poznań)       2577

kobiety

1. Aleksandra Urbańczyk (AZS UŁ-PŁ Łódź)   2642 pkt

2. Dominika Sztandera (Juvenia Wrocław)    2456

3. Alicja Tchórz (Juvenia Wrocław)         2415

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama