Reklama

Reklama

GP w pływaniu – czworo zawodników uzyskało minima na ME

Aleksandra Urbańczyk (AZS UŁ-PŁ Łódź) i Sebastian Szczepański (Korner Zielona Góra) zwyciężyli w Poznaniu w pływackich zawodach Grand Prix, które jednocześnie były kwalifikacją na grudniowe mistrzostwa Europy. Minima wypełniło czworo zawodników.

Na basenie na poznańskich Termach Maltańskich stawiła się niemal cała krajowa czołówka. Zawody były jedyną szansą na wypełnienie minimów na mistrzostwa Europy na krótkim basenie, które w dniach 2-6 grudnia odbędą się w izraelskiej Netanji. O kwalifikację nie musieli się martwić zawodnicy, którzy zajęli wysokie miejsca w mistrzostwach świata w Kazaniu: Anna Dowgiert, Radosław Kawęcki, Jan Świtkowski, Konrad Czerniak, Paweł Korzeniowski, Wojciech Wojdak i Marcin Cieślak.

Po zawodach Grand Prix do tej grupy dołączyli Szczepański, Tomasz Polewka, Urbańczyk oraz Alicja Tchórz. Urbańczyk zdominowała zawody w Poznaniu, bowiem w klasyfikacji generalnej zajęła pierwsze dwie lokaty. Do punktacji liczą się bowiem trzy najlepsze wyniki, a pływaczka AZS UŁ-PŁ Łodź Urbańczyk tych dobrych rezultatów uzyskała po prostu znacznie więcej.

Reklama

Najciekawszym wydarzeniem GP Poznania był rekord Polski Tchórz na 200 m stylem grzbietowym. Zawodniczka Juvenii Wrocław uzyskała czas 2.05,24, lepszy od jej poprzedniego rekordu o blisko dwie sekundy.

"Z powodu kontuzji w ostatnich latach musiałam sobie ten "grzbiet" odpuścić i skupiałam się bardziej na stylu zmiennym. Dopiero od początku tego sezonu znów postawiliśmy na styl grzbietowy. Ten rekord był dla mnie szokiem, bo jakoś specjalnie się nie nastawiałam na te zawody. Liczyłam na dobry wynik, ale w granicach może 2.06. Brakuje mi jeszcze szybkości, bo na sprinterskich dystansach pływałam nieco słabiej niż ostatnio w Krakowie" - oceniła swój występ Tchórz.

Po raz pierwszy po blisko czteromiesięcznej przerwie w oficjalnych zawodach wystąpił Paweł Korzeniowski. W sierpniu po mistrzostwach świata w Kazaniu doznał poważnej kontuzji barku i niedawno wrócił do pływania.

"Przyjechałem do Poznania, żeby zobaczyć przede wszystkim w jakiej jestem dyspozycji. A do formy mi jeszcze daleko. Wcześniej miałem zamiar wystąpić w mistrzostwach Europy, ale z powodu kontuzji postanowiłem zrezygnować z tych zawodów. Na pewno wystartuję przed świętami w mistrzostwach Polski" - wyjaśnił reprezentant kraju.

Polski Związek Pływacki w poniedziałek ma oficjalnie ogłosić skład na mistrzostwa Europy w Izraelu.

"Docelową imprezą są igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro. W Izraelu zawodnicy będą rywalizować na krótkim basenie, dlatego pozostawiliśmy trenerom wolną rękę w kwestii startu zawodników w mistrzostwach Europy. Wyniki osiągnięte w Poznaniu, także przez tych młodszych zawodników, świadczą o tym, że poziom polskiego pływania jest coraz wyższy" - podsumował zawody prezes PZP Andrzej Kowalski.

Wyniki:

kobiety

1. Aleksandra Urbańczyk (AZS UŁ-PŁ Łódź)   2633 pkt

2. Urbańczyk                               2573

3. Alicja Tchórz (Juvenia Wrocław)         2357

mężczyźni

1. Sebastian Szczepański (Korner Zielona Góra)   2588

2. Radosław Kawęcki (AZS AWF Warszawa)           2532

3. Kacper Majchrzak (Warta Poznań)               2413

Dowiedz się więcej na temat: Aleksandra Urbańczyk

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje