Reklama

Reklama

Andrzej Rzeszutek wystąpi na IO w Rio. Pierwszy Polak od 24 lat

24-letni skoczek do wody Andrzej Rzeszutek ze Stali Rzeszów pojedzie na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro 2016. Jest pierwszym od 24 lat polskim zawodnikiem w tej dyscyplinie sportu, który weźmie udział w turnieju olimpijskim.

Do Rio awansował w skokach do wody z 3-metrowej trampoliny.

Reklama

"Cieszę się, że spełniamy czyjeś oczekiwania. Teraz chciałbym się zakwalifikować się do finału igrzysk olimpijskich. To w tej chwili jest moim głównym celem" - powiedział w piątek na konferencji prasowej w Rzeszowie Rzeszutek.

Wcześniej dodał, że udział w olimpiadzie zawsze było jego marzeniem.

Rzeszutek jest drugim polskim skoczkiem do wody,  który zakwalifikował się na olimpiadę. W 1992 r. na igrzyskach olimpijskich w Barcelonie wystąpił 16-letni Grzegorz Kozdrański; brat bliźniak Andrzeja, aktualnego trenera Rzeszutka.

Zawodnik Stali Rzeszów kwalifikacje do turnieju olimpijskiego wywalczył podczas zawodów Pucharu Świata w Rio; na obiektach, gdzie zostaną rozegrane zawody olimpijskie. Zajął 23. miejsce. "Popsułem jeden skok z programu; była to czwarta kolejka. Dwa kolejne, a szczególnie szósty skok pozwoliły mi jednak na odrobienie straty i dały awans" - zauważył zawodnik.

Rzeszowianin ma na swoim koncie wicemistrzostwo Europy juniorów zdobyte w 2009 r. w Budapeszcie. W 2009 i 2011 r. awansował do finałów mistrzostw świata w Rzymie i Szanghaju; dwukrotnie był tam ósmy. Studiuje wychowanie fizyczne na Uniwersytecie Rzeszowskim. Jak przyznał w trakcie konferencji prasowej jest w trakcie pisania pracy magisterskiej o sportach pływackich w Rzeszowie.

Jego trener Andrzej Kozdrański podkreślił, że zakwalifikowanie się na olimpiadę kończy trzyletni okres przygotowań.

"Do 20 marca zaplanowaliśmy odpoczynek. Potem treningi w Rzeszowie. Natomiast w maju weźmiemy udział w mistrzostwach Europy w Londynie. Później obozy szkoleniowe w Poznaniu i we Włoszech, a przed samą olimpiadą treningi w Brazylii; w tych samych obiektach, gdzie przygotowaliśmy się do Pucharu Świata" - zauważył Kozdrański.

Eliminacje turnieju skoków do wody z 3-metrowej trampoliny zaplanowano na 7 sierpnia. Weźmie w nich udział 34 zawodników.

Dowiedz się więcej na temat: Andrzej Rzeszutek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje