Reklama

Reklama

Rauhanen: Młodzieżowcy powinni grać, a nie tylko podróżować

- Warto by się zastanowić nad wprowadzeniem przepisu wzorem tego, co jest w Finlandii, a także np. we Włoszech, że każdy młodzieżowiec musi grać i to w każdej tercji, a nie tylko w pierwszej. W Polsce na razie młodzieżowcy podróżują na mecze i to im niewiele daje, a powinni grać i to w każdym zespole - uważa fiński trener hokeistów STS-u Sanok Kari Rauhanen.

Interia: Jakie odniósł pan wrażenia po pierwszych tygodniach w naszej lidze?

Reklama

Kari Rauhanen*, fiński trener Ciarko Bank PBS STS Sanok: - Mam pozytywne wrażenia, gracie tu ciekawy, dobry hokej. Pamiętam też Polskę z minionego wieku, gdyż urodziłem się w 1962 roku i pamiętam wasze występy na MŚ elity, rywalizację ze Szwedami i Finami. Było ok. Widzę też, że macie wystarczająco dobrych juniorów, a program ich rozwoju jest niesamowicie ważny. Bez niego nie da się wrócić do elity ot tak po prostu, jednego dnia.

Nie sądzi pan, że problemem ekstraklasy są spore dysproporcje między zespołami? Nasza liga została rozszerzona o dwa zespoły, a te które trafiły z I ligi nie zawsze dorównują tym najlepszym.

- Nie zgadzam się. Jak na razie zmierzyliśmy się z Toruniem i Sosnowcem, to były zacięte spotkania. Obydwa zespoły są mile widziane w ekstraklasie i radzą sobie znacznie lepiej od Katowic, które w zeszłym roku zbierały lanie po 0-15 i to nie było dobre dla hokeja.

- Teraz zostały wprowadzone nowe zasady, z limitem graczy zagranicznych. Takie reguły powodują, że cała liga jest bardziej wyrównana.

Mogła się podobać pańska decyzja o wstawieniu Marcina Białego do pierwszej "piątki", dzięki czemu wyrasta on na niezłego strzelca. Jak pan wpadł na ten pomysł?

  - Wszystko zależy od tego jakich masz partnerów. Jeśli są nimi tacy zawodnicy jak Benjamin Breault czy Mike Danton, łatwiej o zdobycze strzeleckie. Rywalizacja o miejsce w składzie trwa i Biały nie dostał tego miejsca na zawsze. W każdym meczu mamy nową sytuację, czasem ktoś wypada z gry przez kontuzję i kto wie, co się zdarzy w następnym meczu. Ale jak na razie z pierwszej "piątki" jestem bardzo zadowolony.

Który z młodych zawodników może zrobić jeszcze karierę?

- Cieszę się z Piotra Naparły. To wysoki facet, co jest nie bez znaczenia wobec faktu, że jesteśmy stosunkowo niskim zespołem. Mamy też młodego obrońcę Tomasza Skokana, ale zdarzają się mu jeszcze juniorskie błędy, więc zacięte mecze z silnymi rywalami to nie jest właściwe miejsce do ogrywania go.

- Ale w jakiś sposób musimy ich rozwijać w pierwszym zespole, gdyż poziom drużyny do lat 20 jest zbyt niski i gdyby zostali w niej, to nie mieliby szans na zrobienie postępu. To samo jest z reprezentacją Polski do lat 20, która występuje w ekstraklasie i zbiera lanie niemal w każdym meczu. Ostatni krok do ligi dorosłych hokeistów jest na razie zbyt duży, aby ci chłopcy pokonali go bez przeszkód.

- Może powinno się to zmienić poprzez jakiś przepis. Na razie wymagacie obecności w składzie czterech młodzieżowców. Warto by się zastanowić nad tym, co jest u nas, w Finlandii, a także np. we Włoszech, że każdy młodzieżowiec musi grać i to w każdej tercji, a nie tylko w pierwszej. W Polsce na razie młodzieżowcy podróżują na mecze i to im niewiele daje, a powinni grać i to w każdym zespole.

To prawda, u nas młodzieżowcy wchodzą głównie tylko na jedną zmianę.

- Bądź wcale nie grają i w tym problem! W ostatnim meczu w Nowym Targu, który rozstrzygnął się stosunkowo szybko, starałem się dać im jak najwięcej czasu. Oni są zawsze głodni gry, podczas gdy ci starsi przy wysokich wynikach na naszą niekorzyść, bywają wkurzeni i uspokojenie jest przydatne.

Rozmawiał: Michał Białoński

*Kari Rauhanen, urodzony w 19 lutego 1962 roku w Tampere. Fiński trener, który prowadził:

2002-2003 - TuTo U20

2003-2004 - ToTo Hockey (asystent),

2004-2006 - Jokipojat,

2006-2007  - IFK Arboga (ekstraklasa szwedzka),

2007-2008 - Titaanit

2008-2010 - EHC Basel (druga liga Szwajcarii)

2010-2011 Tingsryds AIF (Ekstraklasa szwedzka, zwolniony w trakcie sezonu)

2011-2013 Caldaro (2. Liga Włoch),

2013-2014 EHC Lustenau (2. Liga Austrii, zastąpiony przez Gary’ego Priora)

2013-2014 ASC Corona Braszów (węgiersko-rumuńska MOL Liga, zdobył mistrzostwo i tytuł trenera roku),

2014-2015 ESV Kaufbeuren (DEL2) - zwolniony w listopadzie,

2015-2016 STS Ciarko Bank PBS Sanok

Dowiedz się więcej na temat: ciarko pbs bank kh sanok | Kari Rauhanen

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje