Polski klub szaleje w LM. Został jednak zatrzymany w lidze. Grad goli w kolejce

Hokeiści Re-Plast Unii Oświęcim, którzy robią furorę w Lidze Mistrzów, doznali pierwszej porażki w tym sezonie w Tauron Hokej Lidze (THL). Mistrz Polski przegrał na wyjeździe z wicemistrzem kraju GKS Katowice 1:3. Po 11. kolejkach Unia nadal jest liderem tabeli, ale tyle samo punktów ma już GKS Tychy.

GKS Katowice - Re-Plast Unia Oświęcim
GKS Katowice - Re-Plast Unia Oświęcim/Michał Meissner/PAP

Spotkanie dwóch najlepszych ekip ubiegłego sezonu mogło się podobać. Katowicka ekipa wystąpiła wzmocniona Patrykiem Wronką, który po rozwiązaniu kontraktu z Podhalem Nowy Targ, wybrał właśnie ofertę GKS. Zresztą nie był on pierwszym zawodnikiem z tego klubu, który trafił do Katowic.

Wronka już w dziewiątej minucie wpisał się na listę strzelców. W 34. minucie na 2:0 podwyższył inny zawodnik, który przyszedł z Podhala - Christian Mroczkowski. Chwilę później kontaktowego gola zdobył Krystian Dziubiński. Tuż przed końcem meczu wynik spotkania na 3:1 ustalił Bartosz Fraszko.

Hokej MŚ 2024. Polska - Kazachstan. Skrót meczu. WIDEO/Polsat Sport/Polsat Sport

Unia Oświęcim znalazła pogromcę. Wielki powrót do GKS Katowice Patryka Wronki

Unia tego dnia słabo rozgrywała przewagi. Nie wykorzystała żadnej, choć miała pięć takich szans. Z kolei w bramce GKS szalał John Murray.

Spotkanie poprzedziła minuta ciszy. Uczczono bowiem pamięć zmarłych w minionym tygodniu byłych zawodników GKS: Maksymiliana Lebka i Kordiana Jajszczoka.

Sromotnych porażek doznały dwa najsłabsze zespoły w ligowej tabeli. 19-krotny mistrz Polski Podhale Nowy Targ, który przeżywa kłopoty finansowe i organizacyjne, uległ na własnym lodowisku KH Energa Toruń aż 2:9. Bohaterem spotkania był Nikołaj Syty, który niedawno otrzymał polskie obywatelstwo. 25-letni zawodnik, pochodzący z Białorusi, zdobył dwa gole, a przy dwóch kolejnych asystował.

Zmagające się z kłopotami Texom STS Sanok, które w tabeli wyprzedza tylko Podhale, przegrało z kolei wysoko na wyjeździe z GKS Tychy 3:8. W tym meczu takim wyczynem jak Syty popisał się z kolei Rasmus Heljanko. Trzy asysty zaliczył z kolei Bartłomiej Jeziorski.

Serię trzech przegranych meczów przerwało EC Będzin Zagłębie Sosnowiec. Ekipa ta wygrała 3:2 na wyjeździe z JKH GKS Jastrzębie, które z kolei zanotowało pierwszą porażkę od trzech spotkań. Bez dwóch zdań ten wynik należy uznać za niespodziankę.

Wyniki 11. kolejki:

KH GKS Jastrzębie - EC Będzin Zagłębie Sosnowiec 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)
Bramki: 0:1 Oskar Krawczyk (8), 1:1 Aleksi Makela (30), 1:2 Mirko Djumic (38), 1:3 Illa Korenczuk (42), 2:3 Mark Kaleinikovas (60).
Kary: JKH GKS - 6; Zagłębie - 2 min. Widzów 610.

GKS Tychy - Texom STS Sanok 8:3 (1:0, 4:1, 3:2)
Bramki: 1:0 Bartosz Ciura (10), 2:0 Mateusz Ubowski (23), 3:0 Bartłomiej Pociecha (29), 3:1 Eric Henderson (32), 4:1 Rasmus Heljanko (34), 5:1 Rasmus Heljanko (40), 5:2 Maciej Czopor (41), 6:2 Filip Komorski (44), 7:2 Bartłomiej Pociecha (51), 8:2 Valtteri Kakkonen (55), 8:3 Kacper Niemczyk (58).
Kary: GKS - 4; STS - 16 min. Widzów 1 378.

Podhale Nowy Targ - KH Energa Toruń 2:9 (0:3, 0:3, 2:3)
Bramki: 0:1 Kamil Kalinowski (1), 0:2 Jakub Kwiatkouski (2), 0:3 Robert Arrak (19), 0:4 Kazuki Lawlor (22), 0:5 Mikałaj Syty (28), 0:6 Patryk Napiórkowski (37), 0:7 Mikałaj Syty (44), 1:7 Wiktor Bochnak (47), 1:8 Albin Thyni Johansson (47), 2:8 Adrian Słowakiewicz (57), 2:9 Dienis Fjodorovs (57).
Kary: Podhale - 12, Energa - 2 minuty. Widzów 420.

GKS Katowice - Re Plast Unia Oświęcim 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
Bramki: 1:0 Bartosz Fraszko (10), 2:0 Christian Mroczkowski (34), 2:1 Krystian Dziubiński (38), 3:1 Bartosz Fraszko (59).
Kary: GKS - 14; Unia - 6 min. Widzów 1 435.

Hokeiści GKS Katowice Stephen Anderson (L) i Christian Mroczkowski (P) cieszą się z gola podczas meczu Ekstraligi z Re-Plast Unii Oświęcim/Michał Meissner/PAP