PHL. Tauron KH GKS Katowice awansował do finału

Tauron KH GKS Katowice po raz czwarty pokonał Comarch Cracovię w półfinale i wywalczył awans do wielkiego finału Polskiej Hokej Ligi. Katowiczanie przypieczętowali zwycięstwo w serii do czterech wygranych pokonując obrońców tytułu 4-1 w piątym spotkaniu przed własną publicznością. Ich rywalem w walce o złoto będzie GKS Tychy. Krakowianie zmierzą się z TatrySki Podhalem Nowy Targ o brązowy medal.

Krakowianie stanęli przed ostatnią szansą, ale już pierwsze minuty pokazały, że nie są w stanie odnaleźć dodatkowych pokładów sił. Katowiczanie groźniej atakowali i w 9. minucie objęli prowadzenie. Bartosz Fraszko wstrzelił krążek z niebieskiej linii, a stojący przed bramką Tomasz Malasiński zmylił Rafała Radziszewskiego.

Gospodarze poszli za ciosem i niewiele brakowało, a Marek Strzyżowski szybko podwyższyłby na 2-0.

Nawet słabo grającej Cracovii lekceważyć nie można, co na początku drugiej tercji potwierdzili Krystian Dziubiński z Filipem Drzewieckim. Katowiczanie stracili krążek pod bandą w tercji "Pasów", "Dziubek" lobem posłał krążek w kierunku bramki rywali, a Filip Drzewiecki pokazał, jak jest szybki i w sytuacji sam na sam trafił pod poprzeczkę.

Gospodarze odzyskali prowadzenie w 31. minucie, po niesygnalizowanym strzale Andrej Themara zza obrońcy. Zasłonięty Rafał Radziszewski był bez szans.

Bohaterem meczu został Patryk Wronka, który strzelił gola i zaliczył dwie asysty. W 48. rozprowadził kapitalną akcję, po której rywalom zakręciło się w głowach, a Duszanowi Deveczce pozostało posłać krążek do pustej bramki. Wronka dobił "Pasy" w 59. minucie, gdy rywale wycofali bramkarza i atakowali w sześciu.

Katowiczanie staną przed szansą na wywalczenie czwartego tytułu. Znaleźli się w finale po raz pierwszy od 15 lat.

Pierwsze finałowe starcie już w środę o godz. 20 w Tychach.

Mirosz

Piąty mecz półfinałowy:

Tauron KH GKS Katowice - Comarch Cracovia 4-1 (1-0, 1-1, 2-0)

1-0 Tomasz Malasiński (8.22; Bartosz Fraszko - Patryk Wronka), 1-1 Filip Drzewiecki (22.30; Krystian Dziubiński), 2-1 Andrej Themar (30.30; Mikołaj Łopuski), 3-1 Duszan Deveczka (47.27; Patryk Wronka - Bartosz Fraszko), 4-1 Patryk Wronka (58.30 do pustej bramki; Jakub Grof).

Stan rywalizacji: 4-1 (do czterech zwycięstw); awans - Tauron KH GKS Katowice.