Reklama

Reklama

Hokejowa Liga Mistrzów zawitała do Krakowa

Szef hokejowej Ligi Mistrzów Szymon Szemberg przyjechał na MŚ Dywizji IA do Krakowa. - Przyszłoroczny mistrz Polski będzie mógł otrzymać dziką kartę na występy w Lidze Mistrzów – powiedział nam Szymon Szemberg - dyrektor komunikacyjny Ligi Mistrzów.

Przed meczem Polska - Ukraina Szemberg weźmie udział w konferencji, na której zaprezentuje ideę hokejowej LM.

Reklama

Ligę Mistrzów reaktywowano przed obecnym sezonem. Zdominowały ją szwedzkie zespoły - zwycięzcą została Lulea, w finale pokonując Frolundę Goeteborg. Trzecie miejsce wywalczyli Finowie z Karpat Oulu.

Grali w niej Słowacy (Koszyce), Czesi (Trzyniec), ale nie Polacy, bo nasza liga ma za słabe notowania. Teraz się to zmienia.

Hokejowa Champions League zamknęła już listę uczestników na sezon 2015/2016. Zagra w niej 48 klubów, ostatnią dziką kartę przyznano francuskiemu Grenoble. 34 kluby spośród 48 wystąpiły w LM także w mijającym sezonie.

W minionym sezonie w fazie grupowej grały po cztery drużyny w grupie, ale teraz grupy będą trzyzespołowe.  Dyrektor LM Szemberg wyjaśnił przewagę tego rozwiązania.

- W ostatnich kolejkach fazy grupowej często z tafli wiało nudą, bo awans był już przesądzony. Teraz to się zmieni, a dodatkowo ostatnie kolejki będą tak zacięte niczym play-off. Awans zyskają dwa zespoły - tłumaczy Interii Szymon Szemberg.

Od sezonu 2016/2017 w Lidze Mistrzów będzie mogła wystąpić także polska drużyna. Perspektywa ta znacząco podniesie prestiż mistrzostwa Polski, którego zdobywca dotychczas występował w słabo obsadzonych rozgrywkach pocieszenia, jakimi jest Puchar Kontynentalny.

- Polska ma potencjał sportowy i komercyjny, i wielkie hokejowe tradycje. Dlatego chcemy przyznać wam warunkowo dziką kartę na sezon 2016/2017. Będziemy jednak śledzić postępy polskich klubów - powiedział Martin Baumann, szef hokejowej Ligi Mistrzów.

- Bardzo ważny będzie występ mistrza Polski - GKS-u Tychy w Pucharze Kontynentalnym - dodał Szymon Szemberg, dyrektor komunikacyjny Ligi Mistrzów. - Cudów nie da się osiągnąć w ciągu roku. Ani Tychów, ani Podhala, ani Sanoka nie stać na to, żeby wejść na poziom szwedzkich klubów, ale mogą rywalizować na poziomie brytyjskich.

Dziką kartę otrzymać może tylko mistrz kraju. Wpisowe nie jest wysokie - 10 tys. euro, ale Szemberg przyznał, że koszt wyjazdu drużyny np. na mecz do północnej Szwecji sięga ok. 20 tys. euro.

- Będziemy śledzić postępy polskich klubów i sytuację w polskiej lidze. Decyzję podejmiemy wczesną wiosną, oczywiście po zakończeniu waszych rozgrywek ligowych - wyjaśnił Martin Baumann.

Szymon Szemberg przyznał, że spotkał się już w tej sprawie z Januszem Filipiakiem. Właściciel Comarch Cracovii jest zainteresowany promocją poprzez hokejową Ligę Mistrzów. - Powiedziałem mu, że ważniejsze od pełnych kieszeni są wizja i ludzie - dodał Szemberg. Niewykluczone, że to spotkanie przyniosło ofensywę transferową "Pasów", które pozyskały m.in., Kacpra Guzika, Macieja Urbanowicza, Damiana Kapicę i Krystiana Dziubińskiego.

Walka o mistrzostwo Polski w przyszłym sezonie może być wyjątkowo ciekawa.

Z naszych informacji wynika, że prawa do pokazywania hokejowej Ligi Mistrzów już od przyszłego sezonu nabyła TVP. Obecność polskiego zespołu w tych elitarnych rozgrywkach zapewniłoby jej większą oglądalność.


Z Kraków Areny Michał Białoński, Mirosław Ząbkiewicz

Lista uczestników Ligi Mistrzów na sezon 2015/2016:


Austria:
Red Bull Salzburg - mistrz/zwycięzca sezonu regularnego
Vienna Capitals
Black Wings Linz
KAC Klagenfurt
Czechy:
HC Litvinov - finalista
Ocerlarzi Trzyniec - finalista/ zwycięzca sezonu regularnego
Sparta Praga
Vitkovice Ostrawa
HC Pardubice
Bili Tygrzi Liberec
Finlandia:
IFK Helsinki
JYP Jyvaskyla
KalPa Kuopio
Karpat Oulu - finalista/zwycięzca sezonu regularnego
Tappara Tampere - finalista
TPS Turku
Lukko Rauma
Espoo Blues
Niemcy:
Adler Mannheim - finalista/zwycięzca sezonu
Eisbaren Berlin
ERC Ingolstadt - finalista
Krefeld Pinguine
Red Bull Monachium
Duesseldorfer EG
Szwecja:
Djurgarden Sztokholm
Farjestad Karlstad
Frolunda Gothenburg
HV71 Jonkoping
Linkoping HC
Lulea Hockey - CHL mistrz
Skelleftea AIK - finalista/zwycięzca sezonu regularnego
Vaxjo Lakers - finalista
Szwajcaria:
EV Zug
Fribourg-Gotteron
SC Bern
ZSC Lions Zurych - zwycięzca sezonu regularnego
HC Davos - champion
Geneve-Servette
Białoruś:
Neman Grodno - mistrz Pucharu Kontynentalnego
Wielka Brytania:
Sheffield Steelers - mistrz
Braehead Clan
Norwegia:
Stavanger Oilers - mistrz/zwycięzca sezonu regularnego
Storhamar Hamar
Francja:
Gap Rapaces - mistrz
Grenoble - zwycięzca sezonu regularnego
Dania:
SonderjyskeE Vojens - mistrz
Słowacja:
HC Koszyce - mistrz/zwycięzca sezonu regularnego
HK Nitra

Dowiedz się więcej na temat: plh | Hokejowe MŚ w Krakowie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje