Reklama

Reklama

Dziesięć zespołów Polskiej Hokej Lidze. HC GKS Katowice z licencją

HC GKS Katowice zagra w Polskiej Hokej Lidze, a MKHL Krynica w I lidze - takie decyzje zapadły podczas piątkowego posiedzenia Komisji PZHL ds. Licencji Klubowych. Czy katowicki klub upora się z problemami finansowymi z poprzedniego sezonu, stworzy na tyle wartościowy zespół, aby grał w ekstralidze i czy wystarczy mu pieniędzy, aby nie zbankrutować w trakcie sezonu?

Komisja otrzymała dokumenty potwierdzające, że HC GKS nie posiada żadnych zobowiązań finansowych wobec PZHL i w związku z tym klub otrzymał licencję seniorską na grę w PHL.

Katowicki klub miał wielkie problemy finansowe w ubiegłym sezonie. Zawodnicy nie otrzymywali należnych pieniędzy i nad GKS-em zawisła groźba wycofania z rozgrywek. Ostatecznie zespół dokończył sezon, ale w ostatnich miesiącach sytuacja niewiele się zmieniła. Drużyna jest w rozsypce i rodzi się pytanie, czy klub będzie w stanie uniknąć najgorszego w nowym sezonie.

W wywiadzie dla katowickisport.pl prezes HC GKS Dariusz Domogała powiedział, że "kilku chłopaków już trenuje" i zapowiedział, że zespół przystąpi do rozgrywek.

Reklama

W związku z decyzją zarządu PZHL przywracającą termin złożenia dokumentów licencyjnych, licencja MKHL Krynica, po uzupełnieniu dokumentacji, została rozszerzona o rozgrywki I ligi. MKHL w lipcu br. otrzymał także licencję dla rozgrywki kobiece.

Terminarze PHL i I ligi nie ulegną zmianie, a po dołączeniu HC GKS Katowice i MKHL Krynica w obu ligach nie będzie pauz w poszczególnych kolejkach.

Rozgrywki Polskiej Hokej Ligi będą składać się z trzech etapów. Po czterech rundach sezonu zasadniczego PHL 2014/15 nastąpi podział zespołów na dwie grupy:

- zespoły z miejsc: 1-6 (tzw. szóstka)

- zespoły z miejsc: 7-10 (tzw. czwórka)

Następnie zespoły z miejsc: 1-6 rozegrają dwie rundy spotkań systemem każdy z każdym - 10 spotkań. Z kolei zespoły z miejsc: 7-10 (tzw. czwórka), rozegrają cztery rundy spotkań systemem każdy z każdym - 12 terminów (8 lub 12 spotkań). W szóstce i czwórce zaliczane są punkty zdobyte w czterech rundach sezonu zasadniczego.

Zespoły z miejsc: 1-2 w czwórce jako nr 7 i 8 uzupełnią skład play-off, tworząc cztery pary ćwierćfinalistów: 1-8; 2-7; 3-6; 4-5.

Nie będą rozgrywane mecze o miejsca 5-10 (decyduje kolejność na koniec sezonu zasadniczego).

Rywalizacja w I rundzie play-off toczy się do trzech zwycięstw, w II rundzie do czterech, a w III rundzie do czterech (finał) i trzech (mecze o brąz). Po dwóch rundach sezonu zasadniczego, zespoły z miejsc: 1-3. kwalifikują się bezpośrednio do półfinałów Pucharu Polski. Zespół z miejsca 4. rozgrywa dwa spotkania z PKH Stoczniowiec 2014 Gdańsk (25.11 - mecz w Gdańsku; 2.12 mecz u drużyny PHL; gdańszczanie to jedyny klub spoza PHL, który zgłosił się do PP). Zespół wygrywający dwumecz, zakwalifikuje się do półfinałów PP, które odbędą się 27 grudnia. Dzień później zaplanowany jest finał. 

Pierwsza pełna kolejka PHL rozegrana zostanie w piątek 26 września, ale pierwszy mecz Ciarko PBS Bank KH Sanok - MMKS Podhale Nowy Targ rozegrany zostanie 14 września. Będzie to spotkanie awansem z 14 października (sanoczanie wyjadą wówczas na turniej Pucharu Kontynentalnego).

Pierwsza pełna kolejka - piątek 26 września 2014

Ciarko PBS Bank KH Sanok - MUKS Orlik Opole  

GKS Tychy - MUKS Naprzód Janów

JKH GKS Jastrzębie - MMKS Podhale Nowy Targ (transmisja w TVP SPORT)

Aksam Unia Oświęcim - TMH Polonia Bytom

Comarch Cracovia - HC GKS Katowice

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama