1. kolejka PHL: Ciarko PBS Bank Sanok - Orlik Opole 2-1

Mistrzowie Polski hokeiści Ciarko PBS Bank Sanok pokonali Orlika Opole 2-1 w meczu 1. kolejki Polskiej Hokej Ligi. Goście strzelili wyrównującą bramkę tuż przed końcem, ale sędzia jej nie uznał. Niespodziankę sprawili zawodnicy MMKS Podhala Nowy Targ, którzy pokonali na wyjeździe JKH GKS Jastrzębie 2-1

W Sanoku prowadzenie dał gospodarzom Martin Vozdecky w 9. minucie po podaniu Krzysztofa Zapały. Faworyci mieli przewagę, ale ich ataki były chaotyczne, a w bramce Orlika bardzo dobrze spisywał się John Murray. Opolanie wyrównali na początku trzeciej tercji przy sporej dawce szczęścia. Atakując w przewadze liczebnej rozegrali zamek w tercji rywali, krążek po strzale Antona Tichomirowa odbił się od poprzeczki, trafił w Justina Da Costę i wpadł do sanockiej bramki.

Hokeiści Ciarko PBS Bank ostrzeliwali bramkę Murraya, ale długo nic z tego nie wynikało. Pokonał go dopiero Miroslav Zatko, który dostał świetne podanie od Krzysztofa Zapały i trafił w okienko.

Tuż przed końcem Murray zjechał do boksu, opolanie założyli zamek i pokonali Bryana Pittona, ale sanoczanie reklamowali, że krążek został wrzucony do bramki ręką. Sędzia długo sprawdzał sytuację na wideo i gola nie uznał!

Sanoczanie wystąpili bez przeziębionego Jordana Pietrusa, który w trzech pierwszych spotkaniach strzelił pięć goli i zaliczył trzy asysty.

Jeden z głównych faworytów - GKS Tychy zaliczył falstart w pierwszej tercji. Beniaminek - Naprzód Janów już w 52. sekundzie objął prowadzenie, a od 8. minuty miał dwubramkową zaliczkę. Wicemistrzowie Polski odwrócili losy spotkania w drugiej tercji dzięki golom Mikołaja Łopuskiego, Maksima Kartoszkina i Michała Woźnicy. Zwycięstwo tyszan 4-2 przypieczętował w 51. minucie Michał Kotlorz.

Niespodziewanie rozpoczął się także mecz w Oświęcimiu, gdzie po golu Marcina Słodczyka na prowadzenie wyszła Polonia. Gospodarze odpowiedzieli dwoma bramkami w końcówce pierwszej tercji, a w 25. minucie prowadzili już 4-1. W trzeciej tercji Unia strzeliła sześć goli i rozbiła rywali 10-1.

Hokeiści MMKS Podhala Nowy Targ zaskoczyli JKH GKS Jastrzębie i szybko wypracowali dwubramkową przewagę. Gospodarze zdobyli kontaktowego gola w końcówce drugiej tercji po strzale Petra Polodny w przewadze liczebnej. Tuż po rozpoczęciu trzeciej części błąd Przemysława Odrobnego o mało nie zakończył się utratą gola przez JKH, lecz sędzia po analizie sytuacji na wideo orzekł, że krążek nie wpadł do bramki.

"Szarotki" wygrały 2-1 dzięki bardzo dobrej grze w defensywie i udanym interwencjom Ondrzeja Raszki.

Mecz Comarch Cracovii z HC GKS Katowice rozpoczął się z 11-minutowym opóźnieniem, bo goście dotarli do Krakowa spóźnieni. Zgodnie z przewidywaniami, "Pasy" narzuciły swoje warunki gry i już w 9. minucie prowadziły 4-0. Katowiczanie, grający w 13-osobowym składzie, nie byli w stanie podjąć wyrównanej walki i skończyło się pogromem. W 28. min. bramkarz Cracovii Rafał Radziszewski obronił rzut karny, który wykonywał Wojciech Księżyc.

Autor: Mirosław Ząbkiewicz

1. kolejka:

GKS Tychy - Naprzód Janów 4-2 (0-2, 3-0, 1-0)

Bramki: 0-1 Wojciech Stachura (1), 0-2 Mariusz Jakubik (8), 1-2 Mikołaj Łopuski (24), 2-2 Maksym Kartoszkin (28), 3-2 Michał Woźnica (31), 4-2 Michał Kotlorz (52).

Kary: GKS Tychy - 12; Naprzód - 6 minut. Widzów 2˙000.

Unia Oświęcim - Polonia Bytom 10-1 (2-1, 2-0, 6-0)

Bramki: 0-1 Marcin Słodczyk (9), 1-1 Mateusz Adamus (18), 2-1 David Bajanik (19), 3-1 Filip Komorski (23), 4-1 Martin Filo (25), 5-1 Marcin Jaros (41), 6-1 Petr Tabaczek (44), 7-1 Patryk Malicki (47), 8-1 Maciej Szewczyk (49), 9-1 Damian Piotrowicz (51), 10-1 Petr Tabaczek (60).

Kary: Unia - 8, Polonia - 6 minuty. Widzów 1˙200.

JKH GKS Jastrzębie - Podhale Nowy Targ 1-2 (0-2, 1-0, 0-0)

Bramki: 0-1 Damian Kapica (4), 0-2 Patryk Wronka (9), 1-2 Petr Polodna (38).

Kary: JKH GKS - 8; Podhale - 12 minut. Widzów 900.

Ciarko PBS Bank KH Sanok - Orlik Opole 2-1 (1-0, 0-0, 1-1)

Bramki: 1-0 Martin Vozdecky (9), 1-1 Anton Tichomirow (42), 2-1 Miroslav Zatko (57).

Kary: Ciarko - 10 ; Orlik - 8 minut. Widzów 1˙100.

Comarch Cracovia - HC GKS Katowice 16-1 (5-0, 3-1, 8-0)

Bramki: 1-0 Josef Fojtik (5), 2-0 Filip Stoklasa (5), 3-0 Bartosz Fraszko (9), 4-0 Filip Stoklasa (9), 5-0 Patrik Valczak (13), 5-1 Danił Siemjan (25), 6-1 Damian Słaboń (31), 7-1 Bartosz Fraszko (35), 8-1 Josef Fojtik (35), 9-1 Bartosz Fraszko (45), 10-1 Josef Fojtik (46), 11-1 Filip Stoklasa (49), 12-1 Sebastian Witowski (50), 13-1 Bartosz Fraszko (51), 14-1 Karol Kisielewski (55), 15-1 Damian Słaboń (56), 16-1 Petr Dvorzak (59).

Kary: Comarch Cracovia - 6; HC GKS - 2 minuty. Widzów 800.