Reklama

Reklama

Vive Targi ma już projekt hali sportowej w Kielcach na 8,2 tys. widzów

Vive Targi Kielce ma już wizualizację hali sportowej na ponad 8 tysięcy widzów - poinformował w Radiu Kielce prezes klubu Bertus Servaas. Jej powstanie to główny warunek, by miasto mogło zostać współgospodarzem mistrzostw Europy w piłce ręcznej w 2016 roku.

Obiekt miałby powstać w bliskim sąsiedztwie kieleckich Targów - potwierdził prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń.

"Prawdę mówiąc, to ja namawiałem Berta, że jeśli budować halę, to w pobliżu targów, bo wtedy osiągnie się efekt synergii, dobrego współdziałania. Mamy parkingi, będziemy budować parking więc myślę, że i hala, i targi by na tym skorzystały" - dodał.

Jak poinformował klub, projekt nowej hali przygotowała firma architektoniczna ze Słowenii, która ma już na swoim koncie takie obiekty jak hala w Veszprem na Węgrzech czy w Celje (Słowenia). Ujawniono, że ma ona pomieścić 8277 widzów. Na wizualizacjach widać między innymi jej nazwę: "Vive Targi Arena"

Reklama

"Przed nami najtrudniejsza rzecz całego przedsięwzięcia, będziemy szukać źródeł finansowania" - powiedział w Radiu Kielce prezes Vive Targi. Obiekt jest wyceniany na 85-90 mln zł. Zdaniem Bertusa Servaasa to dobra cena. Jak dodał, na razie udało się zabrać około 40-45 mln: "To środki m.in. z Urzędu Miasta".

Wiadomo, że klub szuka wsparcia w Ministerstwie Sportu. Prezes przyznał, że jest już po wstępnych rozmowach z szefową resortu Joanną Muchą. Pierwszy możliwy termin znalezienia środków w państwowej kasie to dopiero 2014 rok.

Na pewno do budowy nie dołoży się spółka Targi Kielce, jeden ze sponsorów klubu. "Mamy swoje tak duże inwestycje, a planujemy kolejne, m.in. budowę hotelu, że w naszym przypadku jest to niemożliwe" - powiedział w rozmowie z PAP prezes Mochoń.

Według niego, hala musi być wielofunkcyjna: "Wykorzystywana w zimę do koncertów. Wiadomo, że w hali na Bocznej (Hala Legionów, gra tam obecnie Vive Targi) jest kiepska akustyka () My moglibyśmy wykorzystywać nowy obiekt podczas imprez targowych, gdy buduje się namioty. Lepiej byłoby nam wynająć taką halę i organizować targi niż budować dużą halę namiotową" - dodał.

23 czerwca br. na kongresie EHF w Monte Carlo Polska otrzymała prawo organizacji mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych w 2016 roku.

W aplikacji przesłanej do europejskiej federacji jako miasta-gospodarze zostały zgłoszone Katowice, Kraków, Łódź i Gdańsk z Sopotem oraz opcjonalnie Wrocław. Według wstępnych ustaleń turniej miałby się odbyć w dniach 17-31 stycznia.

Jednym  z wymagań EHF dotyczących miast-gospodarzy jest hala na osiem tysięcy osób. Wybudowana w latach 2005-2006 kielecka Hala Legionów może pomieścić cztery tysiące widzów.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje