Skandal w Świętej Wojnie. Mistrz świata ugryzł rywala, nietypowy kolor kartki

Mecze Orlenu Wisły Płock z Industrią Kielce nieprzypadkowo nazywane są "Świętymi Wojnami", tyle się w nich dzieje. Były spotkania z pięcioma czerwonymi kartkami, z poważnymi kontuzjami, rzutami karnymi decydującymi o mistrzostwie kraju. To niedzielne w Płocku aż tak wielkiego znaczenia nie ma, jest w fazie zasadniczej, a kwestia tytułu pewnie i tak rozstrzygnie się w końcówce sezonu, w maju 2025 roku. A i tak dostarczyło skandalu. Mecz wygrali mistrzowie kraju z Orlenu Wisły 29:25.

Mecz Płocka z Kielcami są słynne nie tylko w polskim środowisku piłki ręcznej, pasjonuje się nimi cała Europa. Nawet wtedy, gdy płocczanie nie występowali w Lidze Mistrzów - i tak dostarczały wielkich emocji. Dla jednych i drugich, a mówimy tu głównie o kibicach, nie ma bowiem ważniejszych potyczek. Choć dla zawodników też są kluczowe i prestiżowe, widać to po ich zachowaniu w każdej z potyczek.

Święta Wojna w pełnej krasie. Kilkanaście kar w pierwszej połowie, jedna szczególna. Niebieska kartka dla reprezentanta Hiszpanii

Płocczanie w ostatnich dwóch sezonach regularnie wygrywają z Industrią, pokonali kielczan miesiąc temu w Superpucharze, zabrali im po wielu latach mistrzostwo Polski, znów wygrali Puchar Polski. To był ich atut przed niedzielną potyczką, choć Industria przyjechała na Mazowsze opromieniona sensacyjnym triumfem w czwartek w Magdeburgu. Znów poważnie osłabiona, ale i Wisła straciła swojego rozgrywającego Gergo Fazekasa.

Jorge Maqueda w koszulce reprezentacji Hiszpanii/VLADIMIR SIMICEK/AFP/East News/East News

Pozostałe osłabienia miały już miejsce w trakcie meczu. Po czterech minutach spotkania sędziowie pokazali cztery kary, jedną dla gospodarzy, a trzy dla gości. Starali się temperować mocniejsze, niebezpieczne dla zdrowia ataki, ale tych i tak wciąż było sporo. W pierwszej połowie trwającego wciąż meczu Orlen Wisła dostała pięć lar, Industria - siedem. Jedna z nich była jednak absolutnie wyjątkowa, niezwykła w sportowym świecie.

W 21. minucie obronę gospodarzy w Orlen Arenie oszukał Jorge Maqueda - hiszpański weteran, mistrz świata z 2013 roku, dwukrotny medalista olimpijski. Zdobył bramkę, po czym starł się z obrońcą Orlenu Mirsadem Terziciem. Bośniak ma już 41 lat, wciąż jest czołowym defensorem nawet w Lidze Mistrzów, też lubi prowokować. Tym razem to jednak Maqueda jakby trzymał go za rękę, uniemożliwiał ruszenie do kontrataku po szybkim wznowieniu gry. Obaj upadli, Terzić zaczął gestykulować w stronę arbitrów, Maqueda zaś pokazywał, że... stłukł kolano.

Skandal podczas meczu Wisły Płock z Industrią Kielce/PAP/Szymon Łabiński/PAP

Analiza systemu VR przez sędziów trwała zaskakująco długo, wszystko wydawało się oczywiste. Dwie minuty lary dla Maquedy za niesportowe zachowanie, już druga kara w meczu.  Sędziowie Michał Fabryczny i Jakub Rawicki wciąż jednak oglądali zapis, a gdy wrócili na parkiet, pokazali 36-letiemu Hiszpanowi czerwoną kartkę, a później niebieską. To zaś oznacza wybitnie niesportowy faul, który zostaje po meczu opisany w protokole. I zwykle wiąże się z dłuższą karą.

Zaskoczony był ekspert Polsatu Sport Grzegorz Tkaczyk, ale wytłumaczenie przyszło dość szybko. Maqueda... ugryzł rywala!

Po pierwszej połowie Orlen Wisła prowadziła z Industrią 18:14, całe spotkanie wygrała 29:25. Zapis relacji "na żywo" TUTAJ.

13.10.2024
12:30
Zakończony
Zoltan Szita
3' , 10' , 19' , 20'
Tomas Piroch
4' , 7' , 40' , 48'
Mitja Janc
11' , 12' , 14' , 17' , 22' , 24' , 30' , 57'
Miha Zarabec
16' , 26' , 37' , 42' , 50'
Michał Daszek
27' , 31' , 38' , 51' , 59' , 60'
Arkadiusz Moryto
2' , 6' , 9' , 10' , 26' , 32' , 45'
Artsem Karalek
15' , 37' , 40'
Dylan Nahi
16' , 56'
Theo Monar
16' , 19'
Daniel Dujshebaev
18' , 23' , 24' , 36' , 46' , 48'
Orlen Wisła Płock zagra z Industrią Kielce o Superpuchar Polski. Emocje gwarantowane!. WIDEO/Polsat Sport/Polsat Sport
Zawodnicy Orlen Wisły Płock/Mateusz Jagielski/East News
Już niebawem w Łodzi obejrzymy dwa emocjonujące mecze o Superpuchar Polski w piłce ręcznej/ORLEN Superliga/ ORLEN Superliga Kobiet/materiały prasowe