Reklama

Reklama

Polska gospodarzem mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych w 2016 roku

Polska otrzymała prawo organizacji mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych w 2016 roku.

Decyzję podjęto w sobotę na kongresie kontynentalnej federacji (EHF) w Monte Carlo.

Polska już w pierwszej turze otrzymała 27 głosów, co stanowiło 58 procent, podczas gdy kontrkandydaci otrzymali: Chorwacja - 15 głosów oraz Norwegia - cztery.

W aplikacji przesłanej do EHF jako miasta-gospodarze ME 2016 zostały zgłoszone: Katowice, Kraków, Łódź i Gdańsk z Sopotem oraz opcjonalnie Wrocław. Według wstępnych ustaleń turniej miałby się odbyć w dniach 17-31 stycznia.

W dodatku w sobotę EHF powierzyła Polsce także organizację w sierpniu 2014 roku mistrzostw Europy mężczyzn do lat 18.

Reklama

Rywale "Biało-czerwonych" byli już organizatorami ME szczypiornistów: Chorwacja w 2000, a Norwegia w 2008 roku. W dodatku w 2009 Chorwaci byli gospodarzami mistrzostw świata, w których podopieczni trenera Bogdana Wenty sięgnęli po brązowy medal.

W tegorocznych ME w Serbii Polacy zajęli dziewiąte miejsce. Przed dwoma laty, gdy turniej odbywał się w Austrii, uplasowali się na czwartej pozycji.

Przed rokiem Polska bezskutecznie starała się o przeprowadzenie mistrzostw świata w 2015 roku. Triumfował Katar.

Najbliższa wielka impreza piłkarzy ręcznych - mistrzostwa globu, do których przed kilkoma dniami zakwalifikowali się reprezentanci Polski po udanych barażach z Litwą - odbędzie się w styczniu 2013 roku w Hiszpanii.

Dwa lata po Katarze gospodarzem MŚ będzie Francja. Z kolei organizację ME 2014 powierzono Danii, która podczas poprzedniego kongresu EHF 25 września 2010 r. w Kopenhadze otrzymała 24 głosy, o dwa więcej od kandydatury chorwacko-węgierskiej.

- Jestem niezmiernie szczęśliwa, że kolejna impreza o randze międzynarodowej odbędzie się w naszym kraju - powiedziała minister sportu i turystyki Joanna Mucha, która osobiście wspierała polski projekt w Monte Carlo.

- W 2013 roku wspólnie z Danią będziemy organizatorami mistrzostw Europy w piłce siatkowej mężczyzn, rok później samodzielnie przeprowadzimy mistrzostwa świata w tej dyscyplinie, a w 2016 czekają nas mistrzostwa Starego Kontynentu piłkarzy ręcznych. To dowodzi, że organizacje międzynarodowe doceniają Polskę jako jednego z najlepszych organizatorów imprez sportowych - podsumowała szefowa resortu sportu.

Organizatorzy najważniejszych imprez wyznaczeni podczas XI Kongresu EHF:

EHF EURO 2016 mężczyzn - Polska (27 głosów). Kontrkandydaci: Chorwacja (15) i Norwegia (4). Miasta-gospodarze: Gdańsk, Katowice, Łódź, Kraków i opcjonalnie Wrocław (przewidywany termin 17-31 stycznia 2016).

EHF EURO 2016 kobiet - Szwecja. Jedyny kandydat po wycofaniu się Turcji.

Sztokholm, Kristianstad, Goeteborg, Helsingborg i Malmoe (4-18 grudnia 2016).

ME U18 2014 mężczyzn: Polska (Gdańsk i Gdynia). Jedyny kandydat po wycofaniu się Macedonii.

ME U20 2014 mężczyzn: Austria (Linz i Traun). Jedyny kandydat.

ME U17 2015 kobiet: Macedonia (Ohrid i Skopje). Jedyny kandydat.

ME U19 2015 kobiet: nie było kandydata. EHF ponownie zaprosi do przesyłania aplikacji.


Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy