Półfinał ME piłkarzy ręcznych: Dania - Chorwacja 29-27

Obrońcy tytułu i gospodarze mistrzostw Europy Duńczycy wygrali w Herning 29-27 (13-15) z Chorwatami i awansowali do niedzielnego finału ME piłkarzy ręcznych. W pierwszym półfinale Francuzi pokonali 30-27 (12-14) Hiszpanów.

Kibice w wypełnionej po brzegi hali w Herning byli przekonani, że ich pupile znów zagrają w finale europejskiego czempionatu.

Jako pierwszy trafił lider Chorwatów Domagoj Duvnjak. W drugiej minucie z pierwszej bramki, autorstwa Mikkaela Hansena, cieszyli się gospodarze.

Po ośmiu minutach Chorwaci prowadzili 4-2, ale w jedenastej zrobiło się 5-5 po kolejnym golu Hansena. Mimo gry w osłabieniu po karach dla Zeljko Musy i Ivana Cupicia, goście nie pozwolili Duńczykom uciec, lecz sami w 18. minucie wyszli na prowadzenie 10-8. Trener gospodarzy Ulrik Wilbek wziął czas.

Rozmowa z zawodnikami poskutkowała na tyle, że w 22. minucie Duńczycy wyrównali na 11-11 po akcji z lewego skrzydła Andersa Eggerta Magnussena. Po 25. minutach Chorwaci znów jednak prowadzili dwiema bramkami.

Niemal równo z końcową syreną wynik pierwszej połowy na 15-13 dla gości ustalił rzutem ze środka z dziewiątego metra Duvnjak.

Początek drugiej połowy to trzy bramki z rzędu Duńczyków i ich prowadzenie 16-15. Po 40. minutach wciąż utrzymywała się jednobramkowa przewaga podopiecznych Wilbeka.

Obrońcy mistrzowskiego tytułu już do końca meczu nie oddali prowadzenia. Gospodarze wygrali 29-27, doprowadzając do szalonej radości tysiące fanów w hali w Herning.

W niedzielę wielki finał Francja - Dania.