Reklama

Reklama

Pierwsza w Polsce prezentacja pucharu za mistrzostwo świata

W Katowicach zaprezentowano główne trofeum mistrzostw świata w piłce ręcznej, które w styczniu 2023 roku odbędą się w Polsce. Złoty puchar jest pierwszy raz w Polsce, przyjechał prosto z sejfu w Bazylei gdzie mieści się siedziba Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej (IHF).

Prezentacja odbyła się podczas XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Trofeum towarzyszył... Pax. To wiewiórka, która jest oficjalną maskotką imprezy. Imię Pax wybrali kibice w internetowym głosowaniu. Imię dla wiewiórki wykreowała rzeczywistość. Pax, czyli po łacinie "pokój" to imię w dzisiejszych czasach znaczące.

Zastanawiali się na łosiem, żubrem i rysiem, ostatecznie zwycięźyła wiewiórka

Mistrzowski turniej odbędzie się w Polsce i Szwecji w dniach 11-29 stycznia 2023 roku. W zawodach wystąpią 32 zespoły. 61 meczów odbędzie się w Polsce, a część zawodów - w Katowicach. 

Paweł Czado: Puchar, który jest nagrodą za mistrzostwo świata przyjechał prosto z Bazylei? 

Reklama

Grzegorz Gutkowski, dyrektor mistrzostw świata: - Tak, przedwczoraj. Musieliśmy pokonać szereg przeciwności natury celnej, bo Szwajcaria nie jest krajem Unii Europejskiej. Został nam wydany z sejfu, jest oczywiście ubezpieczony. W kolejnych dniach będzie jeszcze prezentowany w Krakowie, Płocku i Gdańsku, stamtąd pojedzie do Szwecji. 

Maskotka mistrzostw jest efektowna. Jest bardziej polska czy szwedzka?

- Robimy te mistrzostwa ze szwedzką federacją są więc pewne obszary o których wspólnie decydujemy. Na początku współpracy zastanawialiśmy się m.in. nad twórcą. Szwedzi i my zgłosiliśmy własne propozycje i ocenialiśmy oba projekty. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że firma z Polski zrobiła to ładniej i zdecydowaliśmy się na nią. To agencja "Signature" z Warszawy, która zaprojektowała logotyp mistrzostw świata oraz maskotkę. Współpracowaliśmy z nią już przy mistrzostwach Europ w 2016 roku.

Na wspólnych spotkaniach z naszymi szwedzkimi partnerami wspólnie dyskutowaliśmy co mogłoby być maskotką. Początkowo zastanawialiśmy się nad dwiema maskotkami, łosiem w Szwecji i żubrem lub rysiem w Polsce. W trakcie rozmowy ze Szwedami okazało się, że łoś w tamtym kraju wcale nie jest tak bardzo poważany, jest ich tam bardzo dużo i stwarzają czasem różne kłopoty. Wpadliśmy ostatecznie na pomysł, że mogłaby to być wiewiórka, jej nigdy jeszcze w piłce ręcznej nie było. To zwierzę pozytywnie się kojarzy i poszliśmy w tym kierunku. 

Już w październiku mecz z Włochami

Ogłosiliście właśnie informacje, że Katowice będą miejscem ważnego meczu nie tylko w mistrzostwach świata. 

- 12 października odbędzie się tutaj mecz kwalifikacyjny do mistrzostw Europy, w 2024 roku z Włochami. Mistrzostwa odbędą się w Niemczech, w grupie mamy także reprezentację Francji i Łotwy. Mecz w Katowicach z Włochami będzie pierwszym w kwalifikacjach. Będzie to rodzaj przygotowań do mistrzostw świata. Katowice są w nich ważnym punktem.  

W Polsce odbędzie się 61 meczów mistrzowskich, u nas będzie w nich rywalizować 20 z 32 drużyn. W Katowicach odbędą się mecz fazy grupowej gruby B i E z reprezentacjami Polki oraz Niemiec oraz mecze rundy głównej. Reprezentacja Polski po awansie do rudy głównej będzie rozgrywała mecze w Krakowie, a Niemiec i Norwegii - w Katowicach. W Gdańsku odbędą się dwa mecze ćwierćfinałowe i jeden półfinałowy, finał w Sztokholmie. 

rozmawiał: Paweł Czado

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy