Norwegia - Holandia 30-29 w finale mistrzostw Europy piłkarek ręcznych

Norweskie piłkarki ręczne wywalczyły mistrzostwo Europy. W finale turnieju rozgrywanego w Goeteborgu pokonały Holenderki 30-29. Szczypiornistki "Oranje" przegrały po kuriozalnym błędzie w ostatniej akcji - wykonująca rzut wolny Danick Snelder zamiast dokładnie dograć do Cornelii Groot, trafiła ją w nogę.

To było kapitalne spotkanie. Jego główną bohaterką była Nora Mork, która zdobyła dla ekipy ze Skandynawii dwanaście goli.

Po wyrównanym początku przewagę zaczęły osiągać Holenderki. W 21. minucie prowadziły już 13-9, ale rywalki szybko zaczęły odrabiać straty i w 25. minucie po rzucie Silje Waade był remis (13-13), a po chwili "Oranje" prowadziły po trafieniu Emilie Hegh Arntzen.

Pierwsza połowa zakończyła się remisem 15-15, a od 39. minuty zaliczkę zaczęły wypracowywać sobie Norweżki. Gdy w 46. minucie Holenderki straciły piłkę, a Camilla Herrem trafiła po kontrze (26-22), wydawało się, że emocje się skończyły. Nic z tego!

Dwie minuty przed końcem Holenderki zdobyły kontaktową bramkę (29-30). Minutę przed końcem niezwykle ważną interwencję zaliczyła norweska bramkarka, ale szczypiornistki "Oranje" miały jeszcze jedną okazję, aby doprowadzić do dogrywki. Cztery sekundy przed końcem wykonywały rzut wolny, lecz nie potrafiły dokładnie do siebie podać!

All-star team ME 2016:

bramkarka - Sandra Toft (Dania) lewoskrzydłowa - Camilla Herrem (Norwegia) lewe rozegranie - Cristina Georgiana Neagu (Rumunia) środek rozegrania - Cornelia Nycke Groot (Holandia) obrotowa - Yvette Broch (Holandia) prawe rozegranie - Nora Moerk (Norwegia) prawoskrzydłowa - Carmen Dolores Martin Berenguer (Hiszpania).

MVP: Cornelia Nycke Groot (Holandia).

Najlepsza zawodniczka w defensywie: Beatrice Edwige (Francja).