ME piłkarzy ręcznych: Rosjanie pokonali Serbów

Do niespodzianki doszło w pierwszym środowym meczu grupy C mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych. W duńskim Aarhus Rosjanie wygrali z wicemistrzami Europy Serbami 27-25 (14-14).

Serbowie na inaugurację zmagań w grupie C wygrali po dramatycznym meczu z Polską 20-19. Rosjanie natomiast wyraźnie przegrali z Francuzami 28-35.

"Sborna" wysoko zawiesiła poprzeczkę Serbom. Znakomicie w rosyjskiej bramce spisywał się Wadim Bogdanow. Pierwsza połowa zakończyła się remisem 14-14, a podopieczni Vladana Maticia wyrównali w ostatnich sekundach.

Na początku drugiej połowy Serbowie mieli ogromne kłopoty, żeby zmusić do kapitulacji Bogdanowa. Rosyjski bramkarz bronił rewelacyjnie i rywale przez blisko dziewięć minut nie mogli go pokonać. Rosjanie tymczasem "odskoczyli" na 18-14. Niemoc Serbów przełamał dopiero Petar Nenadić.

Wicemistrzowie Europy starali się odwrócić losy rywalizacji, ale nie byli w stanie zatrzymać dobrze dysponowanych Rosjan.

Wygrana Rosjan to nie sensacja, ale duża niespodzianka. Z przebiegu meczu jednak jak najbardziej zasłużona. Serbowie nie wyciągnęli wniosków z wygranej z Polską, a być może nawet to zwycięstwo ich uspokoiło.

Co to oznacza dla Polaków? Bardzo wiele. W piątek o godzinie 18 zagramy z Rosją ostatni mecz fazy grupowej. Jeśli wygramy, awansujemy do fazy głównej. Jeśli wygramy wyżej niż dwoma golami, zepchniemy Rosjan na ostatnie miejsce w grupie i załatwimy awans Serbom. Tylko że "Biało-czerwoni" wyjdą wtedy z zerowym dorobkiem, bo przecież z zespołem z Bałkanów przegraliśmy.

Oczywiście te wyliczenia są aktualne przy najbardziej prawdopodobnym założeniu, że Francja wygrywa także dwa pozostałe swoje mecze w grupie - dzisiaj z Polską i w piątek z Serbią.

Najbezpieczniej więc wygrać z Rosją jednym golem, bo przy dwubramkowej wygranej będą decydować bilanse zdobytych i straconych goli.

W drugim środowym meczu grupy C Polska przegrała z Francją 27-28.