Reklama

Reklama

Kolejny uczestnik mistrzostw świata. Wraca po 22 latach

Reprezentacja Stanów Zjednoczonych wygrała finałowy mecz z Grenlandią w finale mistrzostw strefy Ameryki Północnej i Środkowej w piłce ręcznej. A to oznacza, że Amerykanie po 22 latach wracają na mistrzostwa świata, które odbędą się w styczniu w Polsce.

Ostatni raz amerykańscy szczypiorniści wystąpili na mundialu w 2001 roku we Francji. Przegrali wtedy wszystkie mecze grupowe, co ciekawe, także z Grenlandią  18-26. Teraz pokonali Grenlandczyków 33-26 w finale kontynentalnych mistrzostw. 

O awans na mundial walczyły tu zaledwie cztery reprezentacje - Stany Zjednoczone, Kuba, Grenlandia i gospodarz turnieju, Meksyk. Grenlandia nie liczy się w zasadzie w żadnym sporcie, poza właśnie piłką ręczną. Amerykanie z kolei są silni w bardzo wielu innych grach zespołowych, ale akurat nie w szczypiorniaku. A jednak to oni wywalczyli kwalifikację po latach.

Reklama

Warto pamiętać, że zespół USA miał wziąć udział również w poprzednich mistrzostwach świata w Egipcie, ale wtedy przeszkodził im koronawirus. Zbyt wielu graczy zachorowało.

Kto zagra na mistrzostwach świata w Polsce

Mistrzostwa świata odbędą się w Polsce w styczniu 2023 roku. Losowanie grup w sobotę, chociaż do wyłonienia jest jeszcze pięć uczestników afrykańskich. Na razie zakwalifikowali się:

- Polska i Szwecja jako gospodarze

- Dania jako mistrz świata

- Francja, Hiszpania i Norwegia z mistrzostw Europy

- Belgia, Chorwacja, Niemcy, Węgry, Islandia, Czarnogóra, Macedonia, Portugalia i Serbia z kwalifikacji europejskich

- Bahrajn, Katar, Arabia Saudyjska, Iran i Korea Południowa z Azji

- USA z Ameryki Północnej i Środkowej

- Argentyna, Brazylia, Chile i Urugwaj z Ameryki Południowej

- Holandia i Słowenia z dzikimi kartami

 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL