Reklama

Reklama

El. ME 2014 piłkarzy ręcznych: na początek Holandia

Od meczu z Holandią (środa, Płock. g.18.00) rozpoczną polscy piłkarze ręczni rywalizację o awans do finałów mistrzostw Europy 2014, które odbędą się w Danii. W niedzielę w Zaporożu zmierzą się z Ukrainą (16.00), po czym nastąpi przerwa aż do kwietnia.

Od meczu z Holandią (środa, Płock. g.18.00) rozpoczną polscy piłkarze ręczni rywalizację o awans do finałów mistrzostw Europy 2014, które odbędą się w Danii. W niedzielę w Zaporożu zmierzą się z Ukrainą (16.00), po czym nastąpi przerwa aż do kwietnia.

INTERIA.PL zaprasza na relację na żywo z meczu Polska - Holandia

Grupę 5. eliminacji uzupełnia Szwecja. Do turnieju finałowego awansują po dwie najlepsze drużyny z grup oraz jedna ekipa z trzeciego miejsca z najlepszym bilansem. Ostatnią kolejkę spotkań zaplanowano na 15-16 czerwca 2013.

Po raz ostatni "Biało-czerwoni" rywalizowali z Holandią w 2007 r. Wówczas kwalifikacje do Euro 2008 rozgrywane były w systemie play off. W Eindhoven Polska wygrała 31-20, a w Kielcach potwierdziła klasę zwyciężając 41-27.

Reklama

Zespół holenderski został znacznie odmłodzony. Dużo zawodników urodziło się w latach 90. ub. wieku (np. obaj bramkarze) i dopiero zbierają doświadczenie na arenie międzynarodowej. Najdłuższy staż w kadrze ma 27-letni lewoskrzydłowy, kolega klubowy Tomasza Tłuczyńskiego i Pawła Niewrzawy z TuS Nettelstedt-Luebbecke, Tim Remer (42 mecze, 111 goli).

- Holendrzy też mają nowego trenera, trzeba będzie przekonać się, czy ta drużyna będzie miała jakiś nowy pomysł na grę, jak się przeorganizowała. Trzeba mówić o ogólnym zadaniu do wypełnienia. Mamy w grupie Holandię, Ukrainę i Szwecję, a celem jest wyjść z tej grupy i zakwalifikować się do mistrzostw w Danii. Dobrze by było zacząć kwalifikacje sukcesem, przejść pozytywnie przez taką próbę ognia - zapowiedział nowy trener reprezentacji Polski Michael Biegler.

Dla niemieckiego szkoleniowca, następcy Bogdana Wenty, będzie to debiut w roli selekcjonera biało-czerwonych. Gdy rozpoczynał pracę z ekipą Niemiec też na początek musiał zmierzyć się z ekipą "Oranje".

Polacy przebywają na zgrupowaniu w Płocku. Obok najlepszych, zdaniem Bieglera, zawodników, na zgrupowanie przyjechało pięciu debiutantów: Michał Bartczak, Przemysław Krajewski, Antoni Łangowski, Marek Szpera i Piotr Masłowski. Już wiadomo, że z powodu kontuzji zgrupowanie opuścili: Masłowski, bramkarz Adam Malcher i Kamil Syprzak oraz z powodów osobistych Mateusz Jachlewski. Malchera zastąpił Krzysztof Szczecina.

- Pierwsze treningi były bardzo ciężkie, po zawodnikach widać było przemęczenie. Teraz część z nich ma odrobinę wolnego, a w środę, w dniu meczu, zajęcia będą tylko dla tych, którzy nie wystąpią w pojedynku z Holandią - zapewnił asystent trenera Jacek Będzikowski. - Do czwartku reprezentacja będzie trenować w pełnym składzie, dopiero potem podejmiemy decyzję, kto zostanie oddelegowany do kadry B i zagra 2 i 3 listopada w Ostrowcu Świętokrzyskim z ekipą Rumunii. Atmosfera jest bardzo dobra, widać duże zaangażowanie zawodników w zajęcia, wszyscy z niecierpliwością czekają na pierwszy mecz z Holandią.

Zdaniem Będzikowskiego do każdego z przeciwników drużyna podchodzić będzie z należytym szacunkiem, nikogo nie będzie lekceważyć, choć wiadomo, że Holandia nie jest potentatem w tej dyscyplinie.

- To pierwszy i bardzo ważny mecz, okazja do tego, by zobaczyć, jak piłkarze zagrają, także oni będą mieli okazję do zaprezentowania swoich umiejętności - dodał.

Trener Michael Biegler w swoich wypowiedziach podkreślał, że kadra jest dla wszystkich, a zapraszając debiutantów na zgrupowanie dał sygnał, że przed nikim nie będą zamknięte drzwi.

- Każdy piłkarz może trafić do reprezentacji, będziemy z trenerem jeździć na mecze Superligi i obserwować zawodników. Dobrze, że zaczynamy mecze eliminacyjne od Holandii i Ukrainy, będzie to doskonała okazja do tego, by dać szansę młodym, także tym, którzy już kiedyś w reprezentacji występowali - wyjaśnił Będzikowski.

Do reprezentacji powrócił rozgrywający, 32-letni Michał Kubisztal, zawodnik Orlenu Wisły Płock.

- Ostatni raz grałem w drużynie narodowej w czerwcu 2009 roku. Od tamtej pory nie byłem powoływany, dlatego ucieszyło mnie, gdy trener Biegler zaprosił mnie na zgrupowanie. Nie mam najmniejszych problemów z aklimatyzacją w zespole, zresztą dobrze znam chłopaków. Walczę o miejsce w drużynie, wierzę, że znajdę się w meczowej szesnastce. Wszyscy mamy takie same szanse. Treningi do tej pory były bardzo ciężkie, intensywne - powiedział Kubisztal.

Szczypiornista Orlenu także podkreślił, że Polacy nie lekceważą najbliższego rywala.

- Teraz trener pozwolił nam trochę odpocząć. Przygotowujemy się do meczu z Holandią, bo choć wiemy, że nie jest to potęga, to nie ma mowy o lekceważeniu. Dobrze, że zaczynamy od mniej wymagającego przeciwnika, bo nasza reprezentacja potrzebuje czasu, zgrania i dobrego poznania się. Przecież we środę będzie to jej debiut pod wodzą nowego trenera - wyjaśnił.

Terminarz spotkań grupy 5. eliminacji mistrzostw Europy 2014 piłkarzy ręcznych:

 31.10.2012, godz. 18.00  Polska - Holandia (Płock)

 1.11.2012, 19.15  Szwecja - Ukraina

 3.11.2012, 19.30  Holandia - Szwecja

 4.11.2012, 16.00  Ukraina - Polska (Zaporoże)

 3-4.04.13  Szwecja - Polska

 3-4.04.13  Ukraina - Holandia

 6-7.04.13  Polska - Szwecja

 6-7.04.13  Holandia - Ukraina

12-13.06.13  Holandia - Polska

12-13.06.13  Ukraina - Szwecja

15-16.06.13  Polska - Ukraina

15-16.06.13  Szwecja - Holandia

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL