Reklama

Reklama

Zobacz grupy eliminacyjne do Euro 2012

Najbardziej zadowoloną osobą w Pałacu Nauki i Kultury po losowaniu grup eliminacji Euro 2012 był trener reprezentacji Hiszpanii - Vicente del Bosque. Do Polski i na Ukrainę przyjadą zwycięzcy 9 grup, najlepszy zespół z drugich miejsc i czterech zwycięzców barażów.

Można się spierać, czy najtrudniejszymi grupami są C , czy H, ale na pewno łatwą drogę do Euro 2012 będą mieli aktualni mistrzowie Europy - Hiszpanie, którzy trafili na Czechów, Szkotów i dużo słabsze Litwę i Lichtenstein.

Zibi wpakował ich do "grupy śmierci"

W zapowiedzi losowania ambasador UEFA Zbigniew Boniek na swoim blogu napisał: "Grup śmierci raczej nie będzie. Losowanie jest tak skonstruowane, że bardziej można mówić o dystrybucji drużyn, niż o ślepym losie". Tymczasem Zibi, który razem z Andrzejem Szarmachem, Andrijem Szewczenko i Olegiem Błochinem wystąpił w roli sierotki, z koszyka pierwszego wyciągnął Włochów i wpakował ich do bardzo trudnej grupy C z Serbią, Irlandią Płn., Słowenią, Estonią i Wyspami Owczymi.

Reklama

- Zwłaszcza z Serbami będzie ciężko - kręcili głowami włoscy dziennikarze.

Trener Italii, Marcelo Lippi jako jedyny zbojkotował ceremonię losowania. Do Warszawy nie przyjechał, bo nie spodobało mu się, że imprezę zorganizowano w niedzielę, w dniu, w którym gra Serie A. - To problem trenera Lippiego, że się tu nie pojawił. Losowania zawsze były w niedzielę, to najlepszy dzień niemal dla wszystkich - oponował prezydent UEFA Michel Platini.

Losowanie prowadzili dziennikarz TVP Piotr Sobczyński i Maria Jerosinina z ukraińskiej TV. Gości przywitał premier RP Donald Tusk, który stanął za blatem (mógł tam wspomagać się wyświetlanym tekstem).

Zabawnie wyglądała promocja języka ukraińskiego. Jerosinina witała "sierotki" - Szewczenkę i Błochina po ukraińsku. Ci odpowiadali czystym rosyjskim.

Capello rozmawiał z Terrym

Po losowaniu największy ścisk był w Mixed-zonie dla grupy G. Zrobili go Anglicy ciekawi reakcji Fabia Capello na decyzję angielskiej federacji o odebraniu opaski kapitańskiej Johnowi Terremu. - Rozmawiamy tylko o losowaniu - opierał się Włoch. W końcu zdradził, że przeprowadził rozmowę z Terrym, ale jej szczegółów nie zdradzi. - To była prywatna rozmowa - argumentował.

- Trafiliśmy na Szwajcarię, którą dobrze znam, bo graliśmy przeciwko niej w moim debiucie w roli selekcjonera Anglii - przypomniał Capello mecz, w którym Anglicy wygrali 2-1. - Teraz jednak czeka nas dużo trudniejszy mecz. Szwajcarzy nie są wymarzonym rywalem na rozpoczęcie eliminacji - zaznaczył.

Obok Szwajcarów Anglicy mogą się też obawiać Bułgarów, choć ci czasy świetności z okresu gry Christo Stoiczkowa mają za sobą. - Bułgaria ma jednak dużo młodych zawodników, dwudziesto kilkuletnich, a ci zawsze są nieobliczalni - zwracał uwagę Capello.

Angielscy dziennikarze są zdania, że grupa G jest łatwa dla ich reprezentacji. Capello wypowiada się jednak ostrożnie: - Może teoretycznie jest to łatwa grupa, ale ja nie spodziewam się spaceru - podkreśla.

- To będzie ciężka grupa, faworytem jest Anglia, ale my spokojnie możemy powalczyć o drugie miejsce. Zdaję sobie sprawę z tego, że takie same aspiracje będą miały pozostałe zespoły, czyli Bułgaria, Walia i Czarnogóra, która jak każdy zespół z byłej Jugosławii jest dobra technicznie - skomentował losowanie niemiecki trener Szwajcarii Otmar Hitzfeld.

Do zabawnej sytuacji doszło, gdy Hitzfeld i jego rodak prowadzący Greków - Otto Rehhagel niemal w tym samym momencie wypowiedzieli do dziennikarzy "Stark gruppe" ("Ciężka grupa"), i to stojąc 10 m od siebie.

Bilić kocha Polskę

Jednym z najdłużej maglowanych przez dziennikarzy trenerów był Chorwat Slaven Bilić, bo i z chęcią odpowiadał na pytania zadawane zarówno po angielsku, jak i po chorwacku. Trener, a także gwiazdor muzyki rock nie zważał na pracownika UEFA, który odciągał go za rękę do dalszych spotkań. - Jak mi się podoba w Polsce? I love Poland! - odparł Slaven Bilić, który ma nadzieję, że jego ekipa podczas Euro 2012 dojdzie do samego finału, który zostanie rozegrany w Kijowie.

- A dlaczego nie? Mamy młody, prespektywiczny zespół. Jak to na turnieju, wiele będzie zależeć od dyspozycji dnia, od tego, czy będziesz miał jeden dobry, czy jeden słaby mecz. Od łutu szczęścia - tłumaczył Bilić, który za głównego konkurenta do wygrania grupy F uznaje Grecję.

Michał Białoński

GRUPY ELIMINACYJNE EURO 2012

GRUPA A

Niemcy

Turcja

Austria

Belgia

Kazachstan

Azerbejdżan

GRUPA B

Rosja

Słowacja

Irlandia

Macedonia

Armenia

Andora

GRUPA C

Włochy

Serbia

Irlandia Północna

Słowenia

Estonia

Wyspy Owcze

GRUPA D

Francja

Rumunia

Bośnia i Hercegowina

Białoruś

Albania

Luksemburg

GRUPA E

Holandia

Szwecja

Finlandia

Węgry

Mołdawia

San Marino

GRUPA F

Chorwacja

Grecja

Izrael

Łotwa

Gruzja

Malta

GRUPA G

Anglia

Szwajcaria

Bułgaria

Walia

Czarnogóra

GRUPA H

Portugalia

Dania

Norwegia

Cypr

Islandia

GRUPA I

Hiszpania

Czechy

Szkocja

Litwa

Lichtenstein

Terminy meczów eliminacyjnych:

3-4 września 2010

7 września 2010

8-9 października 2010

12 października 2010

25-26 marca 2011

29 marca 2011

3-4 czerwca 2011

7 czerwca 2011

2-3 września 2011

6 września 2011

7-8 października 2011

11 października 2011

Mecze barażowe:

pierwsze spotkania 11-12 listopada 2011

rewanże 15 listopada 2011

CZYTAJ TAKŻE

Futbolowa Anglia już żyje meczami z Walią

Euro 2012: Mieli nielegalne identyfikatory na losowanie, są w areszcie

Dowiedz się więcej na temat: UEFA | mecz | anglicy | Walia | Bułgaria | losowanie | Anglia | Vicente del Bosque | Euro 2012

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje