Reklama

Reklama

Zmiana przepisów, czyli nie drzyj się na liniowego!

Od 1 lipca 2005 roku weszła w życie wprowadzona przez FIFA nowa interpretacja przepisów gry w piłkę nożną. Najważniejsze zmiany dotyczą uregulowań przepisu o spalonym. Zatem zanim siedząc na trybunach lub przed telewizorem zezłościsz się na sędziego liniowego przeczytaj poniższe wyjaśnienia.

Od 1 lipca 2005 roku weszła w życie wprowadzona przez FIFA nowa interpretacja przepisów gry w piłkę nożną. Najważniejsze zmiany dotyczą uregulowań przepisu o spalonym. Zatem zanim siedząc na trybunach lub przed telewizorem zezłościsz się na sędziego liniowego przeczytaj poniższe wyjaśnienia.

Spalony precyzyjniej

Zaproponowane przez International FA BOARD rozstrzygnięcia precyzują definicje aktywnego udziału w grze oraz pozycji spalonej.

Zgodnie z nową interpretacją Artykułu XI Przepisów Gry (Laws of the Game 2005) definicja aktywnego udziału w grze oznacza:

 • zagranie lub dotknięcie piłki podanej przez współpartnera (sędzia musi czekać i patrzeć czy zawodnik znajdujący się na pozycji spalonej ostatecznie przeszkodzi w grze dotykając piłki. Gra zostaje przerwana dopiero w momencie kontaktu z piłką. W tym przypadku rzut wolny pośredni należy wykonać z pozycji, którą zawodnik zajmował w momencie kiedy piłka była po raz ostatni zagrana do niego przez jego współpartnera).

  Reklama

 • uniemożliwienie przeciwnikowi zagrania lub możliwości zagrania piłki przez wyraźne zasłonięcie mu pola widzenia bądź utrudnienie poruszania się oraz przez wykonanie gestu lub ruchu, który zdaniem sędziego dezorientuje lub rozprasza przeciwnika.

 • osiągnięcie korzyści z przebywania na tej pozycji oznacza zagranie przez atakującego piłki odbitej od słupka lub poprzeczki w momencie, gdy jest on na pozycji spalonej, lub zagranie piłki odbitej od przeciwnika w momencie, gdy atakujący jest na pozycji spalonej.

  W przyjętej obecnie interpretacji definicji pozycji spalonej, "bliżej linii bramkowej" oznacza, że jakakolwiek część głowy, tułowia lub nóg jest bliżej linii bramkowej przeciwników niż zarówno piłka jak i przedostatni zawodnik drużyny przeciwnej. W definicji tej nie bierze się pod uwagę rąk zawodnika. W piłkę nożną gra się głową, tułowiem i nogami. Jeżeli te części ciała znajdują się bliżej linii bramkowej przeciwnika, jest to potencjalnie korzystne dla zawodników atakujących.

  Nie tylko atak z tyłu...

  Decyzją International FA BOARD modyfikacji uległ m.in. Artykuł XII Przepisów Gry odnoszący się do niedozwolonej gry i niewłaściwego postępowania zawodników. Za poważny, rażący faul traktowany będzie nie tylko atak z tyłu ale każdy atak nogami (również z boku lub z przodu), który zagraża bezpieczeństwu przeciwnika i może spowodować jego kontuzję.

  Bez biżuterii

  Kolejnym novum w przepisach jest doprecyzowanie przez UEFA kwestii ubioru zawodników. Zawodnikowi nie wolno używać wyposażenia lub nosić niczego, co może być niebezpieczne dla niego bądź innego zawodnika (w tym każdy rodzaj biżuterii).Wszelkie rodzaje biżuterii są potencjalnie niebezpieczne. Pojęcie "niebezpieczne" może być czasami niejasne i kontrowersyjne, dlatego też aby było to ujednolicone i logiczne wszelka biżuteria jest zabroniona. Zawodnicy nie mogą używać taśmy celem zakrycia biżuterii. Nie stanowi to właściwego zabezpieczenia. Pierścionki - obrączki, kolczyki, skórzane lub gumowe bransoletki (opaski) nie są niezbędne do grania, a jedynie mogą spowodować kontuzję.

  Grajcie Fair Play

  Ostatnie wydarzenia na stadionach i naganne przypadki zachowań wobec sędziów sprawiły, że PZPN podjął uchwałę dot. zachowania zasad "fair play". Zgodnie z decyzją Polskiego Związku Piłki Nożnej, wszelkie przejawy wyrażania posądzeń o charakterze korupcyjnym w stosunku do uczestników zawodów będą surowo karane przez PZPN. Sędziowie zostali zobowiązani do kwalifikowania takich sytuacji jako wybitnie niesportowych i stosowania odpowiednich kar zgodnie z postanowieniami art. 12 "Zasad gry w piłkę nożną". W przypadku niewłaściwego zachowania w tym zakresie przez zawodników i zawodników rezerwowych - sędziowie zobowiązani są zastosować karę wykluczenia (czerwona kartka), natomiast w przypadku pozostałych osób przebywających w strefie technicznej do usunięcia ich na trybuny. Wyżej wymienione okoliczności, jak również inne zdarzenia - sędziowie, obserwatorzy i delegaci zobowiązani są do szczegółowego opisania w swoim sprawozdaniu z zawodów. (Uchwała nr 16/99 z dnia 18 lipca 2005 roku w załączniku).

 • Wasze komentarze
  No hate

  Wyrażaj emocje pomagając!

  Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

  Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

  Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Strona główna INTERIA.PL

  Polecamy