Reklama

Reklama

Zarząd PZPN-u obradował ws. niższych lig. Małopolska chce grać

Zarząd PZPN obradował dziś m.in. nad niższymi ligami. Niemal wszystkie województwa ogłosiły już zakończenie sezonu w amatorskiej piłce, z awansami, bez spadków. Tylko Małopolska optuje za dalszą grą. Ostateczną decyzję podejmie w czwartek.

Nowe reguły walki z pandemią zezwalają na organizację od najbliższego poniedziałku meczów z udziałem 50 uczestników, także w piłce amatorskiej. W tym limicie zmieściłyby się obie drużyny, organizatorzy, sędziowie i służba medyczna.

Prezes PZPN-u Zbigniew Boniek doradza wojewódzkim ZPN-om, by bardziej skoncentrowały się na tym, aby rozpocząć pod koniec lipca sezon 2020/2021. Zdecydowana większość zarządu podziela jego opinię. Innego zdania jest szef Małopolskiego ZPN-u Ryszard Niemiec, który poważnie zastanawia się nad wznowieniem rozgrywek w najważniejszych ligach jego województwa: dwóch grupach IV ligi i ośmiu grupach piątej ligi, czyli ligi okręgowej.

Reklama

MZPN-owi zależy na tym, aby pomóc realizować ambicje sportowe m.in. Wieczystej Kraków, która jest napędzana finansowo przez Wojciecha Kwietnia, a pieczę nad sportem w tym dzielnicowym klubie sprawuje Andrzej Iwan. Na razie Wieczysta jest na drugim miejscu w grupie II krakowskiej ligi okręgowej. Na półmetku traci punkt do rezerw Garbarni i to one na wypadek przedwczesnego zakończenia sezonu zyskałyby awans do IV ligi.

W IV ligach Małopolski sytuacja jest na razie jasna. Na miejscach premiowanych udziałem w barażu o awans do III ligi są rezerwy Cracovii i Unia Tarnów. Zarząd MZPN-u ma doprecyzować zasady jego rozegrania.

Oprócz Garbarni II do IV ligi z okręgówek pukają: Proszowianka, LZS Śledziejowice, Skalnik Kamionka Wielka, Sokół Słopnice, Rylovia Rylowa, Metal Tarnów i KS Chełmek.

Ostateczne decyzje podejmie MZPN na czwartkowym posiedzeniu zarządu. Co ciekawe, w ubiegłym tygodniu prezydium zarządu MZPN zarekomendowało zakończenie rozgrywek i ogłosiło początek nowego sezonu na początek sierpnia, o ile pozwoli na to sytuacja epidemiczna.

"Zachowane zostały zasady awansów, zrezygnowano natomiast ze spadków. Zakończenie sezonu dotyczy wszystkich rozgrywek ligowych, od IV ligi (awansują do niej mistrzowie 8 "okręgówek") w dół wraz z rozgrywkami kobiet i młodzieżowymi, ale nie obejmuje rozgrywek Pucharu Polski." - czytamy na stronie MZPN-u.

Do naszej publikacji na Twitterze odniósł się sam prezes Niemiec:

"Małopolska(MłpZPN) od zarania(1911) ma statutowy obowiązek rozwijania,popularyzowania gry w piłkę! Po odmrożeniu zakazu gry w niższych ligach,od 1.06 br wraca możliwość kontynuowania tej misji. I na Boga, nie imputujcie nam, że leitmotivem dokończenia sezonu jest interes Wieczystej!" - napisał.

MBDowiedz się więcej na temat: Zbigniew Boniek | Ryszard Niemiec

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje