Reklama

Reklama

Zabraknie funduszy na inwestycje związane z Euro 2012

Polsce zabraknie funduszy na inwestycje związane z mistrzostwami Europy w piłce nożnej w 2012 roku. To efekt niedoszacowania ich kosztów - uważa Adrian Furgalski, dyrektor Zespół Doradców Gospodarczych "TOR".

Według niego tylko na infrastrukturę drogową dziura finansowa może sięgnąć 50, 60 miliardów złotych. Jego zdaniem istnieje jednak wyjście z tej sytuacji: - To jest kwota, która może szokować, ale jest ona rozłożona na kilka lat i nie ma obaw, że nie można zdobyć funduszy, aby ja pokryć. Na przykład większymi odpisami z akcyzy.

Jak wytłumaczył nie chodzi mu o jej podwyższanie, ale zwiększenie kwoty procentowej, która z tego podatku zostanie przeznaczona na infrastrukturę drogową. Inną jego propozycją jest wypuszczenie euroobligacji, które rozeszłyby się "jak ciepłe bułeczki" .

Reklama

Furgalski kłopoty z szacowaniem inwestycji tłumaczy przede wszystkim znaczą zmianą kursu euro w stosunku do złotówki, jak i sporym wzrostem cen materiałów budowlanych.

Zwrócił on także uwagę na problem braku siły roboczej, który w coraz większych stopniu dotyka rynek pracy w Polsce. Według niego potrzebne są dwa kierunki działań: zmiana sytemu edukacji oraz szersze otworzenie się na pracowników z innych krajów, niekoniecznie sąsiadujących z naszym państwem.

Furgalski wyjaśnił też dlaczego nie można pójść tropem Ukrainy, gdzie tylko 10 procent kosztów inwestycji związanych z Euro 2012 ma ponieść budżet państwa: - To jest jednak inna specyfika. Tamtejszy kapitał może sobie pozwolić, aby nawet cały stadion zafundować. Ukraińcy muszą się tym ratować ponieważ nie mają środków unijnych, a my tak.

Zespół Doradców Gospodarczych "TOR" Sp. z o.o. jest istniejącą od 1998 r., niezależną firmą consultingową, która specjalizuje się w problematyce różnych aspektów funkcjonowania kolei głównych i przemysłowych, komunikacji miejskiej (zarówno szynowej jak i drogowej), polityki transportowej w obszarze transportu szynowego, w tym restrukturyzacji kolei w Polsce oraz inżynierii ruchu i systemów transportu szynowego i drogowego.

Furgalski był gościem konferencji "Eurolog '2012". To dwudniowa impreza odbywająca się Krakowie w poniedziałek i wtorek z udziałem przedstawicieli świata polityki, biznesu, turystyki i mediów, która ma m.in. pomóc odpowiedzieć na pytanie "Jak wygrać Euro 2012?"

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama