Partner merytoryczny: Eleven Sports

Zabójstwo przywódców kiboli przed stadionem. Policja poszukuje trzech sprawców

W poniedziałek argentyńska policja poszukiwała trzech osób w związku z zabójstwem dwóch członków osławionego gangu chuliganów piłkarskich po weekendowym meczu w centrum Rosario. Do zdarzenia doszło przed stadionem klubu Rosario Central, którego ofiary były kibicami. Nie byli to jednak zwykli fani, a przywódcy gangu kiboli.

Estadio Gigante de Arroyito klubu Rosario Central
Estadio Gigante de Arroyito klubu Rosario Central/Mateo Occhi/Getty Images

W sobotę wieczorem został bowiem zastrzelony Andres "Pillin" Bracamonte, przywódca gangu chuliganów Rosario Central, oraz jego zastępca Daniel "Rana" Atardo

53-letni Bracamonte i 55-letni Atardo wpadli w zasadzkę w pobliżu stadionu Gigante de Arroyito, po meczu, w którym Rosario Central podejmowali San Lorenzo. Goście zwyciężyli 1-0.

Jak powiedział reporterom prokurator z wydziału zabójstw Alejandro Ferlazzo, obaj jechali vanem, który został zatrzymany przez "co najmniej trzy osoby" podróżujące pieszo. Każda z ofiar odniosła po pięć ran postrzałowych.

Ferlazzo przekazał także, że było "wielu naocznych świadków" ataku i zapewnił, że osoby, które przekażą informacje, otrzymają gwarancje bezpieczeństwa.

Gangi kibicowskie, czyli "barrabravas", to organizacje przypominające mafię, prowadzone przez zagorzałych zwolenników mających powiązania z kilkoma czołowymi klubami w kraju.

Andres Bracamonte był celem prawie 30 prób morderstwa

Bracamonte, ze względu na jego historię stosowania przemocy, miał nawet zakaz uczęszczania na mecze Rosario Central.

Według ministra sprawiedliwości, Pabla Cococcioniego, lider gangu chuliganów w ciągu 25 lat przewodzenia był celem prawie 30 prób morderstwa.

Te zabójstwa wzbudziły strach przed serią ataków typu "wet za wet" wśród grup chuliganów w Rosario, rodzinnym mieście Lionela Messiego, które w ostatnich latach nękane jest przemocą związaną z handlem narkotykami.

Nic dziwnego, że prokurator regionalny Matias Merlo powiedział, że władze pracują nad rozwiązaniem sprawy "tak szybko jak to możliwe".

Według organizacji pozarządowej Salvemos al Futbol od czasu utworzenia ligi zawodowej pod koniec XIX wieku w Argentynie bójki między kibicami są powszechne i pochłonęły życie ponad 350 osób.

Kibice Rosario Central/Joaquín Camiletti/Getty Images
Piłkarze Rosario Central/AFP
Ogromny mural z wizerunkiem Lionela Messiego powstał w Rosario. WIDEO/INTERIA.TV/INTERIA.TV

AFP/INTERIA.PL

Zobacz także

Sportowym okiem