Reklama

Reklama

Wybory prezesa MZPN-u. Łukasz Sosin ostrzega, że mogą być nieważne

12 czerwca odbędą się wybory prezesa Małopolskiego Związku Piłki Nożnej. Łukasz Sosin, który w nich kandyduje, ostrzega, że mogą być nieważne.

O co mu chodzi? Były piłkarz m.in. Hutnika Kraków, Cracovii i Wisły Kraków, twierdzi, że "obecne władze MZPN-u, chcąc utrudnić życie ewentualnym kontrkandydatom, naruszyły prawo".

Do zgłoszenia kandydatury na prezesa niezbędne jest przedłożenie co najmniej 30 "oświadczeń o udzieleniu poparcia", których mogą udzielać tylko delegaci na walne zabranie.

"Zasada ta stanowi nieuzasadnione i drastyczne ograniczenie tzw. "biernego prawa wyborczego" na niespotykaną dotychczas skalę. Niestety, stanowi też rażące naruszenie prawa i spowoduje nieważność wyborów Prezesa MZPN. Ograniczenie prawa wyborczego nastąpiło w drodze uchwały ustępującego Zarządu, choć Statut MZPN nie przewiduje takiej możliwości. Tymczasem zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 5 ustawy Prawo o stowarzyszeniach tryb dokonywania wyboru władz musi być określony w statucie organizacji. Oczywiście zarząd ma prawo doprecyzować w swojej uchwale techniczne aspekty wyborów, ale tak ważna regulacja (istotne ograniczenie prawa do kandydowania) może być wprowadzona wyłącznie w przepisach rangi statutowej. Wprowadzenie tak istotnego ograniczenia "biernego prawa wyborczego" w drodze uchwały zarządu stanowi tym samym rażące naruszenie prawa i będzie skutkowało nieważnością wyboru Prezesa MZPN" - czytamy  w liście otwartym do małopolskiego środowiska piłkarskiego.

To jednak nie koniec zarzutów byłego piłkarza.

Reklama

Naruszona zasada tajności

"Co więcej, ww. regulacja narusza również zasadę tajności wyborów. Wprowadzając obowiązek uzyskania pisemnych 'oświadczeń o udzieleniu poparcia', zmusza się de facto delegatów do ujawnienia swoich preferencji wyborczych. Mówimy o tych samych delegatach, którzy 12 czerwca 2021 r. będą oddawać tajny głos w wyborach. Stanowi to nie tylko naruszenie tajności wyborów, ale również przejaw bardzo silnej presji wywieranej na delegatów, co ma dodatkowo utrudnić zebranie "poparcia" i zgłoszenie startu w wyborach" - czytamy dalej.

Sosin w wyborach staje naprzeciw Ryszarda Niemca, który tę funkcję sprawuje od 2000 roku.

"Przyjęte rozwiązanie należy odebrać jako świadome utrudnienie uczestnictwa w wyborach nie tylko mnie, ale każdemu innemu kandydatowi, niezwiązanemu wprost z obecnym prezesem MZPN, Ryszardem Niemcem. Obowiązek rekomendacji wymaga bowiem spotkań z prawie 150 delegatami celem uzyskania ich jawnego poparcia. Dodajmy, że każdy delegat może poprzeć wyłącznie jednego kandydata, co jest nieuzasadnionym utrudnieniem Z perspektywy zarówno prawnej, uczciwości wyborów, ale też zdrowego rozsądku związanego z ciągłą koniecznością unikania nadmiarowych spotkań, należy przyjęte rozwiązania uznać za zdecydowanie niesłuszne" - czytamy jeszcze w notce przygotowanej przez Sosina.

Walne zebranie Małopolskiego Związku Piłki Nożnej, podczas którego zaplanowano wybory prezesa MZPN-u na kadencję 2021-2025, odbędzie 12 czerwca.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL