Reklama

Reklama

Wisła przygotowuje się na Standard

Chociaż na zewnątrz cały czas panują mrozy, a przez ostatnie dni w Krakowie padał śnieg, to murawa na stadionie Wisły przy Reymonta 22 zazielenia się. Prace mające na celu odpowiednie przygotowanie płyty boiska na mecz ze Standardem Liege w 1/16 finału Ligi Europejskiej rozpoczęto jeszcze w styczniu.

"Podgrzewanie murawy zostało włączone trzy tygodnie temu. Na początku dochodziło do pełnej temperatury. Teraz mamy 17 stopni pod spodem, a tam temperatura nie powinna przekraczać 18 stopni" - informuje Andrzej Antosz, odpowiedzialny w Wiśle za przygotowanie murawy. Oczywiście temperatura ogrzewania nie jest równa tej, która panuje przy murawie. "Na poziomie gruntu temperatura nie może przekroczyć 1 stopnia na plusie, bo gdyby była wyższa, to tylko zniszczylibyśmy trawę. W tej chwili jest tak, że na zewnątrz trwa nie jest przymarznięta, a o to właśnie chodzi w całym procesie podgrzewania murawy" - opowiada wiślacki greenkeeper. "Tylko przed samym meczem podniesiemy trochę ogrzewanie tak, żeby temperatura przy gruncie była wyższa" - dodaje.

Reklama

W najbliższych dniach w Krakowie nie będzie już zbyt dużych mrozów, a to właśnie one, a nie opady śniegu, są najgroźniejsze dla stanu trawy. "Jeśli spadnie więcej śniegu to może być tak, że będziemy musieli zgarnąć jego warstwę z płyty boiska. Groźniejszy dla murawy jest jednak duży mróz. W takiej sytuacji nie ma możliwości utrzymywania dodatniej temperatury przy gruncie" - zauważa Andrzej Antosz. Na szczęście pogoda sprzyja osobom utrzymującym wiślacką trawę. "Generalnie darń jest nie zamarznięta i tą miękką strukturę utrzymujemy już cały czas" - cieszy się Antosz.

Brak mrozów to dobra informacja nie tylko dla osób opiekujących się trawą na stadionie, ale i dla kibiców wybierających się na stadion 16 lutego. W godzinie meczu ze Standardem na zewnątrz ma panować niewielki mróz. Co najważniejsze, także odczuwalna temperatura, jak na tę porę roku, będzie w miarę wysoka i wyniesie -4 stopnie. O arktycznych mrozach, którymi straszyły kilka tygodni temu belgijskie media, można zapomnieć. Ciepła czapka i szalik powinny wystarczyć każdemu kibicowi, aby pojawić się w czwartkowy wieczór przy Reymonta 22.

Na zakończenie warto dodać jeszcze jedną informację o murawie przy Reymonta 22. Jest ona tak dobrze utrzymywana, że UEFA wybrała ją jako wzór. Właśnie dlatego na stadionie Wisły zorganizuje na początku kwietnia specjalne szkolenie dla wszystkich greenkeeperów ze stadionów Euro 2012 oraz centrów pobytowych.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL