Reklama

Reklama

"Wielki Test Piłkarski Biało-czerwoni" w TVP1, na Cracovii i w INTERIA.PL zaliczony

"Wielki Test Piłkarski" przed Euro 2012 został zaliczony. Podczas widowiska przygotowanego przez TVP1 odpowiadano - za pośrednictwem także INTERIA.PL - na pytania z historii naszego futbolu.


"Wielki Test Piłkarski Biało-czerwoni" rozegrany został na trzech stadionach. W warszawskim studiu TVP1 zagrali znani artyści, dziennikarze, politycy i sportowcy, m.in.: Jan Nowicki, Rafał Bryndal, Mariusz Czerkawski, Dariusz Michalczewski, Jacek Kurski, Grzegorz Schetyna i Mezo. Z kolei w Krakowie na stadionie Cracovii  sprawdzili swoją formę kibice reprezentacji Polski, którzy walczyli o główną nagrodę. Mecz dla internautów rozegrał się natomiast za pośrednictwem portalu INTERIA.PL.
Imprezę prowadzili Dariusz Szpakowski i Paulina Chylewska w studiu w Warszawie oraz Przemysław Babiarz - na stadionie Cracovii w stolicy Małopolski.
Test składał się z 24 pytań podzielonych na cztery serie, a zadania przygotowali dziennikarze sportowi: Stefan Szczepłek, Dariusz Szpakowski i Michał Pol.

Reklama

Wszyscy zapamiętali Howarda Webba


"Który polski trener jest autorem filozoficznego stwierdzenia: mecz można wygrać, przegrać, albo zremisować"? Oczywista odpowiedź na pierwsze pytanie testu brzmiała: Kazimierz Górski. Następne pytanie dotyczyło arbitra, który podyktował dla Austrii rzut karny w meczu z Polską podczas Euro 2008. A poprawna odpowiedź też nie nastręczyła problemów - Howard Webb. Któż nie zapamiętał tej traumy, jaką zafundował nam wówczas angielski sędzia.
Potem trzeba było sięgnąć pamięcią do mistrzostw świata 2002 i wskazać na Edytę Górniak, która zasłynęła wykonaniem "Mazurka Dąbrowskiego" przed spotkaniem z Koreą Południową.
Z jaką reprezentacją nasze Orły jeszcze nigdy nie wygrały?  I tu trzeba było wybrać Niemców, a nie Hiszpanów, Włochów i Anglików.
Następne pytania były ściśle statystyczne. Grzegorz Lato, gdy zostawał królem strzelców mistrzostw świata w 1974 roku zdobył siedem bramek, a najwięcej meczów w reprezentacji Polski rozegrał Michał Żewłakow.  Kto tak odpowiadał - po pierwszej serii  zebrał komplet punktów.
To ostatnie pytanie okazało się najtrudniejsze. Prawidłowej odpowiedzi udzieliło na nie niewiele ponad 62 procent biorących w zabawie udział.  Najłatwiej poszło z Edytą Górniak. Jak widać to niekonwencjonalne wykonanie naszego hymnu utkwiło solidnie w pamięci rodaków.

Rooney nam jeszcze nie strzelił bramki

"Mój Boże, co ja mam Państwu powiedzieć" - tak legendarny komentator Jan Ciszewski zakończył transmisję finału Igrzysk Olimpijskich w Monachium, na których Polacy zdobyli złoty medal. Kto udzielił takiej odpowiedzi, potwierdził, że zna się na futbolu.
Kolejne pytania były coraz trudniejsze. Należało wskazać na Wayne’a Rooney’a, jako tę gwiazdę, która nie strzeliła Polsce gola, a wybierać trzeba było spośród takich tuzów jak: Cristiano Ronaldo, Fernando Torres i Mari Balotelli.
Antoni Piechniczek był jedynym polskim trenerem, który dwukrotnie wprowadził Polaków do finałowego turnieju mistrzostw świata. Takiej odpowiedzi udzieliło 45 procent uczestników testu prowadzonego wśród internautów w portali INTERIA.PL.
Zaledwie 25 procent wiedziało,  że nasz znakomity napastnik  Włodzimierz Lubański debiutował w reprezentacji w wieku 16 lat.
Wojciech Szczęsny, a nie Jerzy Dudek, Artur Boruc i Józef Młynarczyk, nigdy nie grał w polskiej lidze. Tak trzeba było odpowiedzieć na kolejne pytanie. Prawidłowego wyboru dokonało prawie 69 procent biorących udział w zabawie internautów.
Włodzimierz Smolarek zdobył jedynego gola dla Polski podczas MŚ w 1986 roku.  To była prawidłowa odpowiedź na pytanie kończące drugą serię.

Kucharz na konferencji prasowej

A początek trzeciej serii okazał się szalenie trudny. No bo kto pamięta nazwisko autora bramki z meczu ze Związkiem Radzieckim z 1961 roku?! Okazało się że niespełna 20 procent wskazało prawidłowo na Ernesta Pohla.
"Ilu piłkarzy powołanych do reprezentacji narodowej na EURO 2012 zagrało w finałach poprzednich mistrzostw Europy?"  Pięciu! To przecież takie proste. Widziało to jednak "tylko" 23 procent uczestników Wielkiego Testu Piłkarskiego. O tym, że podczas MŚ w Niemczech Paweł Janas wyręczał się kucharzem na konferencji prasowej pamiętało 31 procent.Dalej poszło trochę łatwiej. Jan Tomaszewski obronił rzuty karne podczas mistrzostw świata w meczach ze Szwecją i RFN.  Wiedziało o tym aż 65 procent biorących udział w teście.  Trudniej poszło z Sebastianem Boenischem, bohaterem pytania zamykającego trzecią serię. Chodziło o to, który piłkarzy z obecnej kadry wywalczył mistrzostwo Europy do lat 21 jako zawodnik reprezentacji innego kraju.

Medale na tacy


W czwartej serii emocje sięgnęły zenitu.  I znowu szalenie trudne pytanie. Należało pamiętać, że medale Polakom  na MŚ w 1982 roku rozdawał nasz kapitan Władysław Żmuda. To było najtrudniejsze pytanie, bo prawidłowo odpowiedziało na nie tylko 12 procent internautów!  
Potem trzeba było wskazać na Roberta Lewadowskiego. Bo to on zdobył najwięcej bramek w jednym sezonie w rozgrywkach w ligach zagranicznych. Ernest Wilimowski strzelił cztery bramki na MŚ w meczu z Brazylią. Zbigniewa Bońka, gdy był gwiazdą Juventusu nazywano "Pięknością nocy".  Pierwszym rywalem Polaków w mistrzostwa Europy byli Hiszpanie w 1959 roku, a nasi srebrni olimpijczycy z Barcelony (1992 rok) w nagrodę otrzymali złote polonezy.

Politycy górą


A potem czekaliśmy na ogłoszenie zwycięzców. Czwarte miejsce zajęli artyści, trzecie dziennikarze, drugie  sportowcy, a wszystkich zdystansowali politycy. Wśród nich najlepszy okazał się Grzegorz Schetyna. Zwycięzcą testu w studiu TVP1 został fachowiec z branży - dziennikarz "Przeglądu Sportowego" Krzysztof Budka. Główną nagrodę 30 tysięcy złotych zdobył zaś Zbigniew Wiśniewski, który najlepiej odpowiadał spośród 400 uczestników testu na stadionie Cracovii.

Test na 45 tysięcy internautów

Gwiazdą programu była Oceana, która zaśpiewa oficjalną piosenkę UEFA EURO 2012 pod tytułem "Endless Summer".
Partnerem "Wielkiego Testu Piłkarskiego Biało-czerwoni" był portal INTERIA.PL. W rozwiązywaniu pytań, za pośrednictwem naszego portalu, udział wzięło 45 tysięcy internautów.

Oficjalna strona testu: www.wielkitestpilkarski.tvp.pl

"Wielki Test Piłkarski Biało-czerwoni" - pytania i odpowiedzi

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje