Reklama

Reklama

Wielka impreza przeszła piłkarzowi Górnika koło nosa…

Pomocnik Górnika Zabrze Alasana Manneh ma czego żałować. Nie załapał się do składu reprezentacji Gambii, która debiutuje w Pucharze Narodów Afryki, a w swoim pierwszym spotkaniu pokonała Mauretanię 1-0 i może awansować nawet do 1/8 Africa Cup of Nations.

Piłkarska reprezentacja Gambii, najmniejszego kraju Afryki, którego powierzchnia to ledwie 11 tys. km kw., przyjechała na turniej do Kamerunu jako kompletny Kopciuszek. Razem z Komorami debiutuje wśród najlepszych, a na dodatek - patrząc na ranking FIFA - jest daleko z tyłu, bo ledwie na 150. miejscu, najniższym spośród 24 reprezentacji, które grają w Pucharze Narodów.

Postawił na innych

Tymczasem na dzień dobry pokonali w grupie F Mauretanię. Jeśli udałoby się jeszcze coś ugrać w najbliższych starciach z Mali w niedzielę i cztery dni później z Tunezją, to pewnikiem zagrają w najlepszej 16, gdzie wystąpią cztery zespoły z najlepszym bilansem spośród sześciu grup. To byłby nie lada wyczyn zespołu prowadzonego przez belgijskiego selekcjonera "Ogierów", jak na kontynencie afrykańskim woła się na reprezentację Gambii, Toma Saintfieta.

Reklama

Belg w szerokiej 40-osobowej kadrze przed rozpoczęciem turnieju umieścił też pomocnika Górnika Zabrze Alasana Manneha. Wydawało się, że "Maniek" spełni jedno ze swoich marzeń i zagra w największej sportowej imprezie na Czarnym Lądzie, która co dwa lata rozpala tam serca kibiców. Tak się jednak nie stało. Manneh znalazł się grupie zawodników, którzy nie pojechali do Kamerunu rywalizować z najlepszymi.

Być może piłkarzowi w jakiś sposób zaszkodziło to, że nie poleciał na mecz w eliminacjach PNA w listopadzie 2020 roku. Nie wyraził wtedy na to zgody klub, a sprawa odbiła się szerokim echem. - Wtedy, z powodu pandemii i wszelkich komplikacji i restrykcji związanych z podróżowaniem nie poleciałem, bo nie zgodził się na to klub. W kadrze rozumieli moją sytuację. Kiedy wywalczyliśmy awans, to byłem w reprezentacji i grałem - przypomina Manneh. Tak faktycznie było.  

Zaszkodził koronawirus

- Oczywiście dobrze byłoby pokazać się i zagrać w turnieju o mistrzostwo Afryki, ale tutaj wszystkie decyzje podejmuje selekcjoner. Zabierze na turniej tych zawodników, którzy będą mu potrzebni, na których stawia - podkreślał pomocnik Górnika. Ostatecznie Saintfiet postawił w linii środkowej na piłkarzy z innych europejskich klubów, w tym na Musę Barrow z włoskiej Bolonii czy Ablie Jallow z belgijskiego Seraing. Ten drugi zdobył zwycięskiego gola w meczu z Mauretanią, który może dać awans do 1/8 PNA.

Inna rzecz to koronawirus, który dziesiątkował przygotowania afrykańskich reprezentacji. Gambia z tego powodu nie mogła zagrać przed turniejem w Kamerunie żadnego spotkania. Także sam pomocnik Górnika Zabrze mało co ostatnio grał, a w dwóch ostatnich ligowych meczach 2021 roku z Rakowem Częstochowa i Lechem Poznań w ogóle nie było go w meczowej kadrze zabrzan. Teraz trenuje już normalnie i ma więcej czasu na przygotowanie się do drugiej części sezonu, ćwicząc z górniczym zespołem w Zabrzu, a od soboty już na obozie w tureckim Belek. Puchar Narodów może póki co oglądać tylko na ekranie. Może uda się następnym razem i zagra podczas turnieju w Wybrzeżu Kości Słoniowej, które będzie organizatorem kolejnego czempionatu Czarnego Lądu.

Michał Zichlarz

Nowy program o Ekstraklasie - Oglądaj w każdy poniedziałek o 20:00!

Studio Ekstraklasa na żywo w każdy poniedziałek o 20:00 - Sprawdź!

Sebastian Staszewski, Radosław Majewski i Sławomir Peszko o polskiej Ekstraklasie - Oglądaj teraz!

Podsumowanie kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasa w każdy poniedziałek o 20:00 - zapraszają: Staszewski, Peszko i goście!Ranking FIFA

1.(1.)Belgia1828 pkt
2.(2.)Brazylia1826
3.(3.)Francja1786
4.(4.)Anglia1756
5.(5.)Argentyna1751
6.(6.)Włochy1741
7.(7.)Hiszpania1705
8.(8.)Portugalia1660
9.(9.)Dania1655
10.(10.)Holandia1654
...
27.(27.)Polska1531


Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama