Reklama

Reklama

UEFA idzie na kurs kolizyjny z FIFA. Chętni na Euro 2028 już są

Europejska federacja piłkarska UEFA nie ma zamiaru ustępować przed zakusami FIFA i w 2028 roku chce organizował Mistrzostwa Europy w normalnym, czteroletnim cyklu. Są już nawet chętni do zorganizowania imprezy. FIFA planuje jednak w lata parzyste organizować mundial.

Mistrzostwa świata miałyby się odbywać co dwa lata, zatem w 2028 roku również. Według ustalonego lata temu cyklu, to termin zagwarantowany na Euro. Najbliższe Mistrzostwa Europy w 2024 roku zorganizują Niemcy, kolejne UEFA zaplanowała na czerwiec i lipiec 2028 roku, a wybór gospodarza ma się dokonać we wrześniu 2023 roku.

Euro 2028. Komu UEFA przyzna organizację?

Są już pierwsi chętni. Rewanżu za porażkę w walce o Euro 2024 chce Turcja (przegrała batalię o organizację turnieju z Niemcami) i zgłosiła swoją kandydaturę. Dołącza do niej ciekawa, wspólna propozycja bałkańska Rumunii, Bułgarii, Serbii i Grecji. Cztery kraje zamierzają iść tropem Euro 2020 i przeprowadzić turniej w kilku państwach, chociaż UEFA nie określiła jeszcze zasad kwalifikacji i zwolnienia z nich gospodarzy - w wypadku Euro 2020 zwolnień nie było.

Reklama

Określone zostały jedynie warunki bazowe. Kandydaci muszą mieć:

- co najmniej jeden obiekt na min. 60 tys. osób

- co najmniej jeden, a najlepiej dwa obiekty na 50 tys. miejsc siedzących

- co najmniej cztery obiekty na 40 tys. miejsc siedzących

- co najmniej trzy obiekty na 30 tys. miejsc siedzących

Na razie w turnieju mają brać udział 24 zespoły, ale nie jest to jeszcze ostateczna decyzja. Kto wie, czy już nie teraz Euro zostanie powiększone do 32. 

Poza wspólną kandydaturą bałkańska oraz oferta Turcji spodziewane są jeszcze zgłoszenia: Włoch, Anglii, Rosji, Portugalii wraz z Hiszpanią oraz wspólnej kandydatury skandynawskiej Szwecji, Finlandii, Norwegii i Danii.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje