Reklama

Reklama

UEFA. Biznesowe eldorado, czyli rekordowy budżet w wysokości 5,72 mld euro

Na rozpoczynającym się w Rzymie Kongresie UEFA przedstawiony zostanie nowy budżet piłkarskiej federacji na sezon 2019-2020. Pobije on wszelkie rekordy i wyniesie aż 5,72 mld euro.

Oznacza to wzrost w porównaniu z budżetem na sezon 2018-19 o 48 procent. Dziennik "L’Equipe", który dotarł do szczegółów planowanego budżetu podaje, że wpływy do UEFA w 57 procentach pochodzić będą z rozgrywek klubowych, a w 43 procentach z Euro 2020, które zorganizowane zostanie według nowej formuły w 12 krajach.

Oczywiście UEFA staje się bogatsza głównie dzięki wpływom ze sprzedaży praw telewizyjnych. Stanowią one 73 procent zysków organizacji piłkarskiej. Najwięcej pieniędzy zapewniają rozgrywki Ligi Mistrzów. Po obecnym sezonie UEFA otrzyma środki z nowego kontraktu telewizyjnego i zamiast 2,13 mld euro dostanie 2,85 mld.

Reklama

Dla przykładu wpływy z transmisji z meczów Ligi Europy wzrosną symbolicznie. W sezonie 2017-18 było to 372 mln euro, a w 2018-19 będzie to 381 mln euro.

Dobre wyniki finansowe UEFA to w głównej mierze zasługa sprawnie działającej maszyny urzędniczej federacji i jej szefa Słoweńca Aleksandera Cefferin’a. Dlatego też Cefferin w czwartkowych wyborach na prezesa UEFA jest jednym kandydatem na to stanowisko.

ok

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama